Tubal ektopik gebelik tedavisinde kullanılan üç yöntemin tubal patens üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of three methods used in the treatment of tubal ectopic pregnancy on tubal patency
- Tez No: 953245
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızda tubal ektopik gebelik tedavisinde kullanılan üç yöntemin tubal patens üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza kliniğimizde Ocak 2009- Mart 2015 tarihleri arasında tubal ektopik gebelik nedeniyle tanı ve tedavisi yapılan, daha önce ektopik gebelik ve tubal cerrahi öyküsü bulunmayan 60 hasta alındı. Hastalar uygulanan tedavi yöntemine göre 20 kişiden oluşan 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba metotreksat tedavisi, ikinci gruba laparoskopik salpingostomi ve üçüncü gruba laparotomi ile ektopik gebelik rezeksiyonu sonrası kataterli tubo-tubal anastomoz uygulandı. Hastalara tedaviden 6 ay sonra histeresalpingografi çekildi. İpsilateral tubal geçiş olmayan hastalara diagnostik laparoskopi yapıldı. Tedavi yöntemlerinin tubal patense olan etkileri kıyaslandı. İstatistiksel analizler için SPSS 16 Statistical Software (USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanı sıra niceliksel verileri için Mann Whitney U testi kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Fisher's Exact Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare the three methods used in the treatment of tubal ectopic pregnancy to the effects of tubal patency with hysterosalpyngography. Material and Method: In our clinic between January 2009- May 2015, 60 patients who were diagnosed with tubal ectopic pregnancy and having treatment and also have no history of previous ectopic pregnancy and tubal surgery enrolled to our study.Consisting of 20 people, patients were divided into three groups according to the treatment method. The first group received treatment of methotrexate, the second group received the laparoscopic salpingostomy and the third group received laparotomy which is made tubo-tubal anastomosis with cathatery, after the resection underwent of the ectopic pregnancy. 6 months later after treatment, the patients were taken hysterosalpingograph.The patients without Ipsilateral tubal passage were applied diagnostic laparoscopy. The effect of treatment methods to tubal patency were compared. Statistical analyzes were performed with SPSS 16 Statistical Software (USA) program was used. Data were analyzed using descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency) as well as quantitative data and Mann-Whitney U test was used. For the comparison of qualitative data Fisher's Exact Chi-square test was used. The significance were evaluated asp 0.05) between MTX group and salpingotomy groups in terms of tubal patency.