Yatırım projelerinde fizibilite etütlerinin analitik yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of feasibility studies in investmentprojects with analytical methods
  1. Tez No: 953261
  2. Yazar: İREM BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM MÜGE TESTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sunulan tez çalışmasında, yatırım projelerinde fizibilite etütlerinin değerlendirilmesine yönelik olarak bulanık mantık ve Dempster-Shafer Teorisi (DST) temelli entegre bir karar destek modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen hibrit model, yatırım kararlarının çoğunlukla belirsizlik içeren ve çok kriterli yapısını dikkate alarak ekonomik, teknik, finansal ve risk analizlerini sistematik bir biçimde bütünleştirmeyi amaçlamaktadır. Modelin ilk bileşenini oluşturan Mamdani tipi bulanık çıkarım sistemi, uzman görüşlerine dayalı olarak oluşturulan 81 kuralla çalışmakta ve kullanıcıdan alınan dört temel analiz girdisine göre yatırım puanı üretmektedir. Bu puan, DST tabanlı inanç (belief) değerleri ile ilişkilendirilerek karar çıktısının güven düzeyi hesaplanmakta ve sistemin nihai karar sınıfı (ret, revizyon, kabul) belirlenmektedir. Böylece sadece bir karar önerisi sunulmakla kalınmamakta, aynı zamanda bu kararın arkasındaki güven seviyesi de nicel olarak raporlanmaktadır. Uygulama aşamasında, geliştirilen sistem MATLAB App Designer aracılığıyla kullanıcı dostu bir arayüz üzerinden görsel hale getirilmiş; örnek senaryolarla yapılan testlerde sistemin farklı girişlere karşı sağlam, açıklayıcı ve esnek bir yapı sunduğu gözlemlenmiştir. Sistemin sunduğu analitik yapı, yatırımcıların ve karar vericilerin daha bilinçli, tutarlı ve objektif değerlendirmeler yapmasına olanak tanımakta; kamu kaynaklarının etkin tahsisi ve sürdürülebilir yatırım kararları açısından önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an integrated decision support model based on fuzzy logic and the Dempster-Shafer Theory (DST) has been developed for the evaluation of feasibility studies in investment projects. The proposed hybrid model aims to systematically integrate economic, technical, financial, and risk analyses by taking into account the inherently uncertain and multi-criteria nature of investment decisions. The first component of the model is a Mamdani-type fuzzy inference system, which operates based on 81 expert-defined rules and generates an investment score according to four primary input analyses provided by the user. This score is then associated with DST-based belief values to calculate the confidence level of the decision output, thereby determining the final decision class (rejection, revision, or acceptance). As a result, the system not only offers a decision recommendation but also quantitatively reports the degree of confidence behind that decision. In the implementation phase, the developed system was visualized through a user-friendly interface using MATLAB App Designer. Tests conducted with sample scenarios demonstrated that the system offers a robust, interpretable, and flexible structure in response to varying inputs. The analytical framework provided by the system enables investors and decision-makers to perform more informed, consistent, and objective evaluations, thereby contributing significantly to the efficient allocation of public resources and the formulation of sustainable investment decisions.