Voleybolda yönlendirilmiş buluş yöntemi çalışmalarının temel beceri ve reaksiyon zamanına etkisinin incelenmesi
The effect of directed invention method studies on basic skills and reaction time in volleyball
  1. Tez No: 953262
  2. Yazar: İLAYDA AKASLAN TEMÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNİYE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmanın temel amacı, voleybol branşında yönlendirilmiş buluş yönteminin temel beceriler ve reaksiyon zamanı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya, Bayburt Üniversitesi'nde 2024-2025 eğitim-öğretim yılı güz döneminde, daha önce voleybol eğitimi almamış toplam 40 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar, yalnızca geleneksel antrenmanla voleybol öğrenen kontrol grubu ve yönlendirilmiş buluş yöntemi ile geleneksel antrenmanın birlikte uygulandığı deney grubu olmak üzere iki ayrı gruba, her biri 20 kişi olacak şekilde ayrılmıştır. Her grupta 10 erkek ve 10 kadın öğrenci yer almış ve tüm katılımcılar 8 haftalık eğitim programına dâhil olmuştur. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, voleybola özgü temel hareket becerilerinin ön ve son testlerini ölçmek amacıyla“derecelendirme ölçeği”ile doğrudan gözlem yapılmıştır. Reaksiyon sürelerini ölçmek için ise Blazepod sistemi ile kablosuz ışık diskleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerden ve normallik testlerinden yararlanılmış; normal dağılım göstermeyen veriler için non-parametrik testlerden Mann Whitney U testi (gruplar arası karşılaştırmalar için) ve Wilcoxon işaretli sıralar testi (grup içi karşılaştırmalar için) uygulanmıştır. Tüm istatistiksel analizler SPSS 26 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, temel beceri ve reaksiyon zamanı performansı puanları her iki grupta da anlamlı şekilde artış göstermiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise blok ve servis becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamış; buna karşın, parmak pas, manşet pas, smaç tekniği ile reaksiyon zamanı dokunma ve süresi performansında deney grubunda yer alan katılımcıların anlamlı düzeyde gelişme kaydettiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, 8 hafta boyunca uygulanan yönlendirilmiş buluş ve geleneksel antrenmanın birlikte kullanılmasının, voleybol branşında temel beceri performansının geliştirilmesinde etkili bir yöntem olabileceği görülmüştür. Yönlendirilmiş buluş antrenmanının özellikle parmak pas, manşet pas, smaç becerileri ve reaksiyon zamanı performansı üzerinde anlamlı bir artış sağladığı; buna karşılık blok ve servis becerilerinde gruplar arasında anlamlı bir fark oluşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study was to examine the effect of the directed invention method on basic skills and reaction time in volleyball. A total of 40 students who had not received volleyball training before in the fall semester of the 2024-2025 academic year at Bayburt University participated in the study. The participants were divided into two groups, the control group, which only learned volleyball with traditional training, and the experimental group, in which the guided invention method and traditional training were applied together, with 20 participants in each group. There were 10 male and 10 female students in each group and all participants were included in the 8-week training program. A quasi-experimental research design with pretest-posttest control group was used in the study. As a data collection tool, a“rating scale”and direct observation were used to measure the pre and post-tests of volleyball-specific basic movement skills. Blazepod system and wireless light disks were used to measure reaction times. Descriptive statistics and normality tests were used to analyze the data; Mann Whitney U test (for intergroup comparisons) and Wilcoxon signed-rank test (for intragroup comparisons) were applied for non-normally distributed data. All statistical analyses were performed using SPSS 26 software. According to the findings of the study, basic skill and reaction time performance scores increased significantly in both groups. In intergroup comparisons, no statistically significant difference was found in block and serve skills; however, it was determined that the participants in the experimental group improved significantly in finger pass, cuff pass, dunk technique and reaction time touch and duration performance. As a result, it was seen that the combination of directed invention and traditional training applied for 8 weeks can be an effective method in improving basic skill performance in volleyball. It was concluded that directed invention training provided a significant increase especially in finger pass, cuff pass, spike skills and reaction time performance; however, there was no significant difference between the groups in block and serve skills.