Landscape architecture on archaeological sites establishing landscape design principles for archaeological sites by means of examples from West Anatolia, Turkey
Arkeolojik alanlarda peyzaj mimarlığı Türkiye Batı Anadolu 'dan örnekler yoluyla arkeolojik alanlar için peyzaj tasarım ilkelerinin oluşturulması
- Tez No: 953264
- Danışmanlar: PROF. CHRISTOPH VALENTIEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Technische Universität München
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Arkeolojik miras, yenilenemez bir kültürel kaynak olarak, kültürel peyzajdaki geçmiş antropojenik ve doğal değişikliklere atıfta bulunur. Dokunulabilir ve dokunulamaz mirasın kültürel peyzajın ayrılmaz bileşenleri olduğu esas bir gerçektir. Bu sistemin bir parçası olarak arkeolojik alanlar, sadece geçmiş kültürler hakkında temel verilere sahip değil, aynı zamanda değerli ekolojik ve görsel niteliklere de sahiptirler. Bu açıdan, kültürel miras, kentsel ve kırsal çevrelerin kalitesini ve kimliğini arttırır ve yerel sakinlere turizm kaynağı olarak ekonomik refah sağlar. Sonuç olarak, arkeolojik alanlar sadece bilimsel araştırma alanları olarak değerlendirilmemelidir. Ancak birçok durumda, arkeolojik alanlar ve anıtlar hala günümüz ortamına entegre edilmekten uzaktır. Arkeolojik bir alanın peyzajı hala bilim adamları arasında az ilgi gören en tartışmalı ve çözümsüz estetik ve işlevsel tasarım görevlerinden biridir. Tez, arkeolojik alanları peyzaj mimarlığı açısından değerlendirmeyi ve miras ve doğa koruma kavramına peyzaj planlama ve tasarım prensipleri açısından yeni bir yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla, miras planlaması sadece korunan kalıntıları korumak ve sergilemekle kalmaz, aynı zamanda arkeolojik ortam ile malzeme arasındaki mekansal ve görsel bağlantıyı iletmek de gereklidir. Arkeolojik peyzajın görünürlüğü, sunum ve alan peyzajı aracılığıyla arkeolojik alanların peyzaja entegrasyonuyla güçlü bir şekilde ilişkilidir. Ayrıca, önemli bir peyzaj tasarım unsuru olarak kabul edilen bitki örtüsü, olası kullanım desenleriyle incelenir. Günümüz ve gelecek nesiller için miras değerlerini korumak ve sunmak için, görsel ve tarihî hassasiyete sahip peyzaj tasarımıyla sofistike bir turistik cazibe sunan bütünleşik bir planlama konsepti geliştirmek önemlidir. Araştırmada, Batı Anadolu'dan yedi arkeolojik alan analiz edilmiş ve sonuç olarak peyzaj tasarım prensiplerini oluşturan sunum biçimlerinin tipolojisi belirlenmiştir. Bu genel konular daha sonra Batı Türkiye'den üç örnek olay çalışması aracılığıyla detaylı olarak örneklenmiştir. Bu arkeolojik alanlar, topografi, bitki örtüsü ve görsel yönler de dahil olmak üzere peyzaj özellikleri açısından analiz edilir. Duruma dayalı sorunlar, mirasın kullanımından kaynaklanan gerçek ve potansiyel çatışmaları belirlemeye, olası peyzaj düzenleme ve bitki dikim seçeneklerini incelemeye ve son olarak arkeolojik mirasın sunumu için önerilerde bulunmaya yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Archaeological heritage, as non-renewable cultural resource, refers to the past anthropogenic and natural changes in the cultural landscape. It is an essential fact that tangible and intangible heritage are integral components of cultural landscapes. Archaeological sites, as a part of this system, not only possess essential data about past cultures, but also valuable ecological and visual qualities. In this respect, cultural heritage enhance the quality and identity of urban as well as rural environments and provide for local residents economical wealth as tourism resource. Consequently, archaeological sites should not be assessed solely as scientifically research fields. But in many cases, archaeological sites and monuments are still far away from being integrated into their present day setting. The fact is that the landscaping of an archaeological site is still one of the most controversial and unsolved aesthetic and functional design tasks which have drawn little attention among scholars. The dissertation aims to evaluate the archaeological sites from the perspective of landscape architecture and provide a new approach to the concept of heritage and nature preservation in terms of landscape planning and design principles. Hence, heritage planning requires not only to protect and display the preserved remains, but also to convey the spatial and visual connection between the archaeological setting and the material. Visibility of the archaeological landscape is strongly related with the integration of archaeological site in the landscape by means of presentation and site landscaping. Additionally, vegetation, considered as an important landscape design element, is examined with possible usage patterns. In order to protect and present the heritage values for contemporary and future generations, it is of importance to develop an integrated planning concept including visually and historically sensitive landscape design with a sophisticated tourist appeal. In the research, seven archaeological sites from West Anatolia are analysed and consequently the typology of presentation forms are established which constitute basis for the landscape design principles. These general issues are then exemplified in detail by means of three case studies from western Turkey. These archaeological sites are analysed in terms of landscape features including topography, vegetation and visual aspects. The situation based problems help to identify the actual and potential conflicts that arise from use of the heritage, to examine possible landscaping and planting options and finally to make proposals for the presentation of the archaeological heritage.