Yüksek frekanslarda insan gözünün telsiz duyarga ağları için numerik modellenmesi
Numerical modeling of the human eye at high frequencies for wireless sensor networks
- Tez No: 953263
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPER AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Nano boyuttaki telsiz duyarga ağları vücut içerisine kolaylıkla sığabilme özelliklerinden dolayı gelecekte kullanımı oldukça yaygınlaşabilecek Nİ cihazlarıdır. Telsiz duyarga ağlarının göz içerisine yerleştirilmesi, göz için akıllı lenslerin ayarlanması, göz tansiyonu, göz travmaları, göz enfeksiyonları gibi hastalıkları önceden tahmin edilebilmesi veyahut takip edilmesi gibi durumlarda kullanılması hedeflenmektedir. Bu çalışmamızda Terahertz frekansında insan gözünün önüne yerleştirebileceğimiz bir Nİ haberleşme cihazının iletişim karakteristiğini matematiksel olarak modellenmesi yer almaktadır. Bu süreçte dikkate alınması gereken başlıca parametreler arasında gözün kırılma indisi, emilim karakteristikleri ve yüksek frekansta saçılma özellikleri bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, insan vücuduyla kesintisiz iletişim kurabilen görünmez, giyilebilir Nİ haberleşme cihazlarının tasarımına katkıda bulunmaktır; yüksek frekanslarda ultra düşük gecikmeli bir ağ ile çalışması beklenen cihazın uzaktan tanı ve buna bağlı olarak sağlık hizmeti alabilmeyi kolaylaştıracaktır. Tek yön haberleşme metodunun kullanıldığı çalışmada farklı frekans aralıklarının iletişim performansına etkisini, yüksek frekanslarda cihazlar arasındaki iletişimin optimize edilmesi ile ilgili öneriler verilmiş ve ilgili frekansa tercih edilebilme sırasına göre kayıpsız iletim verileri, 2.30 mm (0.03 THz'de), 1.00 mm (0.06 THz'de), 1.00 mm (0.1 THz'de), 0.75 mm (0.2 THz'de) ve 0.55 mm (0.3 THz'de) olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nano-sized wireless sensor networks are IoT devices that can be widely used in the future due to their ability to easily fit inside the human body. It is aimed to be used in cases such as placing radio sensor networks in the eye, adjusting smart lenses for the eye, predicting or monitoring diseases such as eye pressure, eye trauma, eye infections. In this study, mathematical modelling of the communication characteristics of an IoT wireless device that we can place in front of the human eye at the Terahertz frequency. The main parameters to be considered in this process include the refractive index, absorption characteristics and high frequency scattering properties of the eye. The aim of this research is to contribute to the design of invisible, wearable IoT communication devices that can communicate seamlessly with the human body, which will facilitate telemedicine, remote diagnosis and related healthcare services for the device that is expected to operate with an ultra-low latency network at high frequencies. One-way communication method was used, the effect of different frequency ranges on communication performance, suggestions for optimising the interactions of communication between devices at high frequencies were given and lossless transmission data were found to be 2.30 mm (at 0.03 THz), 1.00 mm (at 0.06 THz), 1.00 mm (at 0.1 THz), 0.75 mm (at 0.2 THz) and 0.55 mm (at 0.3 THz) in order of preference for the relevant frequency.