Avrupa Birliği ülkelerinin enerji verimliliğinin karayolu ulaştırması perspektifinden değerlendirilmesi
- Tez No: 953271
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL GÖKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Ulaşım, Energy, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyada yaşanan enerji krizleri ve ekonomik yansımaları, enerjinin toplumsal öneminin hatırlanması için her zaman kritik dönüm noktaları olmuştur. Bunlardan 1973 yılında yaşanan petrol krizi, mevcut enerji kaynaklarını çeşitlendirme ve alternatif enerji kaynaklarını araştırma noktasında tüm dünya ülkelerini arayışa yöneltmiştir. Özellikle fosil enerjiye bağımlılığı yüksek olan ülkeler, yeni sürdürülebilir enerji politikalarına odaklanmışlardır. Enerji tüketiminin ivmelenerek arttığı 21. yüzyılda temel enerji kaynaklarının büyük çoğunluğunu fosil enerji kaynakları oluşturmaktadır. Bu yüzyılda insan kaynaklı iklim değişikliğinin etkilerinin daha da hissedilir hale gelmesi, yenilenebilir olmayan bu enerji kaynaklarının sürdürülebilirliğinin yanı sıra iklim değişikliğine neden olan sera gazlarının atmosferde birikmesine yol açması konusundaki tartışmaları alevlendirmiştir. Enerji verimliliğinin benimsenmesi son yıllarda popüler ve uygun maliyetli bir yaklaşım haline gelmiş, enerji kaynaklarına olan talebi azaltarak ülkelerin ekonomik kalkınmasına yardımcı olmuştur. Ulaştırma sektörünün ve özellikle karayolu taşımacılığının enerji tüketimindeki önemi düşünüldüğünde, bu sektördeki enerji verimliliğinin önemi daha da artmaktadır. Bu tezin başlıca amacı AB ülkelerinde karayolu taşımacılık sektöründeki enerji kullanımı, sektördeki hareketliliğin ürettiği sera gazı emisyonlarının miktarı ve karayolu taşımacılığı yapan firmaların mali performansı ile hareketlilik değerleri incelenerek, sosyo-ekonomik ve çevresel açıdan verimli AB ülkelerinin tespit edilmesi ve bu ülkeler için sektördeki farklılıkları analiz etmek olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy crises and their economic repercussions in the world have always been critical turning points to remember the social importance of energy. The oil crisis of 1973 led all countries in the world to diversify their existing energy sources and research alternative energy sources. Especially countries with high dependence on fossil energy have focused on new sustainable energy policies. In the 21st century, where energy consumption is accelerating, fossil energy sources constitute the vast majority of main energy sources. The effects of human-induced climate change have become more noticeable in this century, and this has fueled debates about the sustainability of these non-renewable energy sources as well as the accumulation of greenhouse gases in the atmosphere that cause climate change. The adoption of energy efficiency has become a popular and cost-effective approach in recent years, helping countries to develop economically by reducing the demand for energy resources. Considering the importance of the transportation sector and especially road transport in energy consumption, the importance of energy efficiency in this sector increases even more. The main purpose of this thesis is to determine the efficient EU countries in terms of socio-economic and environmental aspects by examining the energy use in the road transport sector in EU countries, the amount of greenhouse gas emissions produced by mobility in the sector, and the financial performance and mobility values of road transport companies, and to analyze the differences in the sector for these countries.