Tasavvuf ve estetik: Yûnus Emre örneği
Sufism and aesthetics: The example of Yûnus Emre
  1. Tez No: 953270
  2. Yazar: OĞUZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu çalışma, estetik tecrübenin tasavvufî düşünce içerisindeki epistemolojik ve ontolojik imkânlarını, Yûnus Emre'nin irfânî dili ve varlık anlayışı üzerinden ele almayı amaçlamaktadır. Modern estetik kuramların çoğu, estetik deneyimi öznel haz, sanat ya da güzellik bağlamında değerlendirme eğilimindedir. Buna karşın tasavvufî gelenek, estetik tecrübeyi varlıkla kurulan aşkın ilişkinin ve hakîkate yönelen mânevî dönüşümün asli bir boyutu olarak görmektedir. Bu bağlamda çalışma, estetik tecrübenin tasavvufî anlamda nasıl bir bilgi türüne, nasıl bir varlık idrakine dönüştüğünü sorgulamakta ve özellikle Yûnus Emre'nin şiirlerinde ifadesini bulan duyuş ve sezgi biçimlerini merkeze almaktadır. Tezin birinci bölümünde, modern estetik düşüncenin tarihsel serüveni içerisinde şekillenen estetik özne ve estetik nesne kavramları; Batı felsefesinde belirginleşen özne-nesne ikiliği bağlamında ele alınmış, bu ikiliğin oluşturduğu parçalanmış yapı, tasavvufun tevhîdî bakışıyla okunmuştur. İkinci bölümde, estetik tecrübe kavramı; psikolojik, teolojik ve tasavvufî açılardan değerlendirilmiş, özellikle“zevk”,“hayret”,“huşû”ve“aşk”gibi kavramların estetik deneyimin merkezinde taşıdığı idrak potansiyeli tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Yûnus Emre'nin şiirlerinden hareketle, estetik tecrübenin seyr ü sülûk yolculuğuyla nasıl iç içe geçtiği ve mânevî dönüşümün hangi estetik biçimlerde dile geldiği analiz edilmiştir. Yûnus Emre'nin şiirlerinde ifade bulan“zevk”,“dîdâr”,“hayret”,“huşû”,“aşk”ve“cem'ü'l-cem”gibi kavramlar, estetik tecrübenin yalnızca beğeniye dayalı bir hissediş değil; hakîkate yönelen bir arayışın, içsel dönüşümün ve varlıkla kurulan irfanî bağın tezahürleri olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda estetik, tasavvufî anlayışta etik olanla ayrıştırılmadan ele alınmakta;“zevk-i selîm”kavramı aracılığıyla estetik yargının ancak ahlâkî bir incelikle birleştiğinde hakîkatle bağ kurabileceği vurgulanmaktadır. Bu tez, estetik tecrübeyi, tasavvufî bir perspektiften yeniden düşünmeyi; sanat merkezli veya haz odaklı yaklaşımların ötesine geçerek güzel kavramının da ötesinde, insanın Tanrı ile kurduğu ilişkinin asli bir parçası olarak konumlandırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the epistemological and ontological possibilities of aesthetic experience within the framework of Sufi thought, through the spiritual language and metaphysical worldview of Yûnus Emre. While most modern aesthetic theories tend to interpret aesthetic experience in terms of subjective pleasure, art, or beauty, the Sufi tradition regards it as a fundamental dimension of the transcendent relationship between the self and being, and as a path toward metaphysical transformation and truth. Accordingly, this study investigates how aesthetic experience in the Sufi sense becomes a mode of knowledge and ontological awareness, focusing on the perceptual and intuitive forms expressed in Yûnus Emre's poetry. In the first chapter, the concepts of aesthetic subject and aesthetic object are discussed within the historical development of modern aesthetic thought, particularly in light of the subject-object dualism that dominates Western philosophy. This dualism is then critically reinterpreted through the lens of the Sufi perspective of tawḥid (unity of being). The second chapter explores the notion of aesthetic experience from psychological, theological, and Sufi standpoints, with particular emphasis on key Sufi concepts such as zevk (taste), hayret (wonder), huşû (awe), and aşk (divine love), all of which are examined in terms of their capacity to carry profound ontological insight. The third chapter analyzes how aesthetic experience is intertwined with the Sufi journey of seyr ü sülûk, and how spiritual transformation is reflected in aesthetic forms through the poetry of Yûnus Emre. Concepts such as zevk, dîdâr (divine vision), hayret, huşû, aşk, and cemʿü'l-cem that appear in Yûnus Emre's poetry are understood not merely as sensory responses or personal tastes, but as manifestations of a deeper spiritual quest, inner transformation, and experiential knowledge of being. In this regard, aesthetics in Sufi understanding is not separated from ethics; rather, through the concept of zevk-i selîm (refined and sound taste), the study emphasizes that true aesthetic judgment requires a foundation in moral subtlety in order to establish a genuine connection with truth. Ultimately, this thesis aims to rethink aesthetic experience from a Sufi perspective, transcending art-centered or pleasure-based approaches, and situating it as a fundamental aspect of the human relationship with the Divine—beyond the concept of beauty alone.