Web of Scıence (WOS) veri tabanında yer alan Türk sanatı konulu çalışmaların bibliyometrik veri görselleştirme yöntemiyle irdelenmesi
Examination of Turkish art studies in the Web of Science (WOS) database using bibliometric data visualization method
  1. Tez No: 953292
  2. Yazar: KÜBRA BULAK DENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, Web of Science veri tabanında yer alan uluslararası bilimsel dergilerde,“Türk Sanatı”konulu çalışmaların bibliyometrik analizini yapmayı amaçlamaktadır. Türk sanatı alanında yapılan bilimsel araştırmaların sayısal ve içeriksel olarak incelenmesi, bu alandaki uluslararası yazının gelişimini anlamak için önemli bir yöntemdir. Araştırma, Türk sanatı'nın global alandaki yerini belirlemeyi, bu alandaki yayın eğilimlerini ortaya koymayı ve Türkiye Sanat Tarihi yazınının gelişimine nasıl katkı sağlandığını incelemeyi hedeflemektedir. Çalışmanın ana amacı, Türk sanatı alanında yayımlanan uluslararası makalelerin sayısal ve içeriksel analizini yaparak, alandaki önemli eğilimleri, öncü araştırmacıları, işbirliği ağlarını ve yayın politikalarını belirlemektir. Ayrıca, Türk sanatı üzerine yapılan bu yayınların hangi disiplinlerle etkileşimde olduğunu ve multidisipliner bir yaklaşımın ne denli geliştiğini analiz etmek de bu çalışmanın temel amaçlarından biridir. Bu araştırmanın evrenini, Web of Science veri tabanında taranan dergilerde yer alan,“Türk Sanatı”konulu 894 çalışma oluşturmaktadır. Web of Science, uluslararası alanda saygınlığı yüksek ve kapsamlı bir veri tabanı olması nedeniyle, bu kaynak kullanılarak yapılan analiz, alanın globaldeki gelişimini doğru bir şekilde yansıtmaktadır. Makalelerin yıllara göre dağılımı, yazar sayıları, çok yazarlılık oranları, dergilere katkı sağlayan yazarların kurumları ve ülkeleri gibi bibliyometrik veriler detaylıca incelenmiştir. Gerçekleştirilen bibliyometrik analiz, Türk sanatı alanındaki uluslararası literatürün genel özelliklerini ortaya koyarak, alandaki araştırmaların hangi yönlerden eksik veya zayıf olduğunu gösterecek ve gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutacaktır. Ayrıca, Türk sanatı'nın sadece yerel değil, küresel bir sanat dalı olarak daha fazla tanınmasına katkı sağlanması beklenmektedir. Elde edilen veriler, akademik dünyada Türk sanatı alanındaki gelişim sürecine katkı sağlayacak, bu alanda yapılacak daha derinlemesine ve disiplinlerarası çalışmalara ilham verecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a bibliometric analysis of studies on“Turkish Art”in international scientific journals included in the Web of Science database. The numerical and content analysis of scientific research conducted in the field of Turkish Art is an important method for understanding the development of international literature in this field. The research aims to determine the place of Turkish Art in the global arena, to reveal the publication trends in this field and to examine how it contributes to the development of Turkish Art History literature. The main purpose of the study is to determine the important trends, leading researchers, collaboration networks and publication policies in the field by conducting a numerical and content analysis of international articles published in the field of Turkish Art. In addition, one of the main purposes of this study is to analyze which disciplines these publications on Turkish Art interact with and to what extent a multidisciplinary approach has developed. The universe of this research consists of 894 studies on“Turkish Art”in journals scanned in the Web of Science database. Since Web of Science is a highly respected and comprehensive database in the international arena, the analysis conducted using this source accurately reflects the global development of the field. Bibliometric data such as the distribution of articles by year, the number of authors, the rate of multiple authors, the institutions and countries of the authors contributing to the journals were examined in detail. The bibliometric analysis conducted will reveal the general characteristics of the international literature in the field of Turkish Art, show in which aspects the research in the field is deficient or weak, and shed light on future studies. In addition, it is expected to contribute to the greater recognition of Turkish Art not only as a local but also as a global branch of art. The data obtained will contribute to the development process in the field of Turkish Art in the academic world and inspire more in-depth and interdisciplinary studies to be conducted in this field.