Evde bakım hastalarına bakım verenlerin dehidratasyon konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi ve bu konuda verilen eğitimin hasta üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the knowledge, attitudes, and behaviors of caregivers of home care patients regarding dehydration and evaluation of the effects of an educational intervention on patients
- Tez No: 953313
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, İç Hastalıkları, Family Medicine, Public Health, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu araştırma, evde sağlık hizmeti alan hastalara bakım veren bireylerin dehidratasyon konusundaki bilgi, tutum ve davranış düzeylerini belirlemek ve eğitim müdahalesi sonrasında hem bakım verenlerin tutumlarında hem de hastaların dehidratasyon düzeylerinde meydana gelen değişiklikleri değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma,Bursa Orhangazi Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri birimine kayıtlı toplam 249 hasta ve onların birincil bakım verenleri ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Olgu Rapor Formu ile Dehidratasyon Tarama Ölçeği (DTÖ) kullanılmıştır. Ön test sonrasında bakım veren bireylere yaşlı bakım teknikeri tarafından görsel materyallerle desteklenmiş, kısa ve anlaşılır bir eğitim sunumu yapılmıştır. Yaklaşık bir ay sonra son testler uygulanarak değişim düzeyi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to assess the knowledge, attitudes, and behaviors of caregivers regarding dehydration in patients receiving home health care and to evaluate the changes in both caregiver practices and patient dehydration levels after an educational intervention. Materials And Methods: The study was conducted with 249 patients and their primary caregivers registered in the Home Health Services Unit of Bursa Orhangazi State Hospital. Data were collected using a Case Report Form developed by the researcher and the Dehydration Screening Tool (DST). Following the pre-test, caregivers received a short, visually supported educational presentation by a geriatric care technician. Approximately one month later, post-tests were conducted to assess changes.