Oyuncu seyirci ilişkisi ve görünür olma paradoksu
Actor-audience relationship and the paradox of visibility
- Tez No: 953320
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sahne Sanatlarında Görünür Olma Paradoksu ve Performans Kaygısı başlıklı bu tez, sahne sanatlarında oyuncu-seyirci ilişkisini, oyuncuların görünürlükle ilgili yaşadıkları psikososyal dinamikleri ve performans kaygısını incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, oyuncuların sahne üzerindeki varlıklarının yarattığı güç ve kaygı dengesini anlamak, bu dengenin psikososyal etkilerini değerlendirmek ve performans kaygısıyla başa çıkma yöntemlerini analiz etmektir. Ayrıca, oyuncu ve seyirci arasındaki dinamik ilişki ile sahne sanatları eğitiminden profesyonel kariyerlere kadar olan süreçteki etkiler ele alınmaktadır. Bu tez, sahne sanatlarında oyuncu-seyirci ilişkisini ve oyuncuların görünürlükleriyle ilgili yaşadıkları psikososyal dinamikleri incelemektedir. Temelde, oyuncuların sahne üzerindeki varlıklarının yaratacağı güç ve kaygı dengesinin psikososyal etkileriyle başa çıkma yöntemleri ele alınmıştır. Bu tez ile performans kaygısının nedenleri, bireysel ve çevresel faktörler ve bu kaygıyı yönetmek için kullanılan sağlıklı yöntemler incelenmiştir. Ayrıca, oyuncu-seyirci etkileşiminin tiyatroda nasıl şekillendiği, dördüncü duvar kavramı ve bu ilişkinin oyuncuların performansına etkisi detaylandırılmıştır. Sonuç olarak, sahne sanatçılarına görünür olma paradoksunu ve performans kaygısını yönetebilmeleri için çeşitli stratejiler sunulmuştur. Sonuç olarak, tez, sahne sanatçılarına görünür olma paradoksunu ve performans kaygısını yönetmede yardımcı olabilecek stratejiler sunmakta; sağlıklı başa çıkma yöntemlerinin ve oyuncu-seyirci etkileşiminin önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled The Paradox of Visibility and Performance Anxiety in the Performing Arts, examines the actor-audience relationship, the psychosocial dynamics actors experience related to their visibility, and performance anxiety in the performing arts. The primary aim of the study is to understand the balance of power and anxiety created by actors' presence on stage, assess the psychosocial effects of this balance, and analyze methods of coping with performance anxiety. The thesis also addresses the dynamic relationship between the actor and audience, as well as the impacts from stage arts education to professional careers. This study explores the actor-audience relationship and the psychosocial dynamics actors face regarding visibility. It primarily focuses on the effects of the balance between power and anxiety created by actors' presence on stage and the coping methods for these effects. The causes of performance anxiety, individual and environmental factors, and healthy methods for managing this anxiety are discussed. Additionally, the evolution of actor-audience interaction in theatre, the concept of the“fourth wall,”and the influence of this relationship on actors' performances are explored. In conclusion, the thesis provides strategies to help performing artists manage the paradox of visibility and performance anxiety. It emphasizes the importance of healthy coping methods and actor-audience interaction.