Sürtünmesel kilitlenen implant-dayanak bağlantısının farklıvuruş sayılarındaki çıkarma dayanımının in-vitro incelenmesi
In-vitro evaluation of removal resistance of a frictional locking taper implant-abutment connection at different tap numbers
  1. Tez No: 953328
  2. Yazar: LEYLA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: Bu çalışmada; farklı kuyu çaplarına sahip sürtünmesel kilitlenen vidasız konik implant- dayanak bağlantılı sistemlerde farklı vuruş sayıları ve tekrarlayan söküp takma işlemleri sonrası bağlantı dayanımını çıkarma tork verilerini değerlendirerek in-vitro koşullar altında karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada için sürtünmesel kilitlenme mekanizmasına sahip, 1.5° koniklikte ve 2 mm, 2.5 mm, 3 mm bağlantı çapları olan altmış üç adet Titanyum Grade 5 alaşımlı iki parçalı implant-dayanak bağlantı örneği üretilmiştir. Dayanaklar, implantlara parmak basıncıyla yerleştirilmiş ardından üretici protokolüne uygun olarak standart yaylı bir çekiçle belirlenen vuruş sayısına göre (3, 6, 12) sabitlenmiştir. Dayanağın döndürülerek implant gövdesinden ayrılması sırasında ölçülen çıkarma tork değerleri, dijital tork ölçerle gerçekleştirilmiştir. Veriler bilgisayara aktarılıp analiz edilmiş ve her örneğin en yüksek çıkarma torku değeri newtonsantimetre (N-cm) cinsinden kaydedilmiştir. Tüm prosedürler aynı araştırmacı tarafından her örnek için yedi döngü boyunca uygulanmıştır. İstatistiksel analiz için, her grubun ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Çıkarma tork değerleri ANOVA ile analiz edilmiş, normal dağılım Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleriyle doğrulanmış, grup içi ve grup dışı farklılıklar Post-hoc Bonferroni testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare the connection strength of friction-locked, screwless conical implant-abutment systems with different well diameters under in-vitro conditions by evaluating the removal torque values after varying tap numbers and repeated disconnection-reconnection cycles. Material and methods: In this study, sixty-three two-piece implant-abutment connection samples made of Titanium Grade 5 alloy were manufactured, featuring a frictional locking mechanism with a 1.5° taper and connection diameters of 2 mm, 2.5 mm, and 3 mm. The abutments were initially placed into the implants using finger pressure and subsequently secured according to the manufacturer's protocol using a standard spring-loaded impact hammer with a predetermined number of taps (3, 6, 12). The removal torque values measured during the detachment of the abutment from the implant body were recorded using a digital torque meter. The data were transferred to a computer for analysis, and the maximum removal torque value for each sample was documented in Newton centimeters (N-cm). All procedures were performed by the same researcher over seven cycles for each sample. For statistical analysis, the mean and standard deviation values for each group were calculated. Removal torque values were analyzed using ANOVA, normality was assessed with the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, and intra-group and inter-group differences were evaluated using the Post- hoc Bonferroni test.