Savunma harcamaları ve ekonomik büyüme: OECD ülkeleri için ekonometrik bir analiz
Defense expenditures and economic growth: An econometric analysis for OECD countries
  1. Tez No: 953344
  2. Yazar: EMRE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tam kamusal mal olma niteliğindeki savunma hizmetleri, devleti devlet yapan ve finansmanı devlet bütçesi kapsamında karşılanan hizmetlerdir. Günümüz dünyasında yaşanan jeopolitik ve jeostratejik gelişmeler ile hızla genişleyen çatışma alanları dışa bağımlı olmayan, yerli ve milli bir savunma sanayisi ihtiyacını zorunlu hale getirmektedir. Diğer taraftan savunma harcamalarının ekonomik büyüme üzerine olan etkisi ise iktisat literatüründe tartışmalı konulardan birisidir. Literatüre bakıldığında yapılan çalışmaların, savunma harcmalarının, dışlama etkisi nedeniyle ekonomik büyümeyi azaltacağı görüşünü ifade eden neoklasik yaklaşım ile savunma harcamalarının, bir kamu harcaması olarak, pozitif dışsallık yaratarak, ekonomik büyümeyi arttıracağını ifade eden askeri keynesci yaklaşım ekseninde şekillendiği görülmektedir. Diğer taraftan, bazı çalışmaların ise savunma harcamaları ile ekonomik büyüme arasında herhangi bir anlamlı ilişki tespit edemediği de görülmektedir. Bu kapsamda bu çalışmada; savunma harcamaları ve ekonomik büyüme arasında kısa ve uzun dönem için istatistiki olarak anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı verilerin ulaşılabilirliğine göre seçilmiş 36 OECD ülkesi için analiz edilmiştir. Bunun için yıllık veriler kullanılarak ilgili örneklem için 1995-2022 yıllarını kapsayan bir veri seti oluşturulmuş ve analiz noktasında panel veri analiz yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ilgili dönemde ve ilgili ülkeler için gerek kısa dönemde gerekse uzun dönemde savunma harcamaları ile ekonomik büyüme arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma, uygulama sonuçları itibariyle Askeri Keynesyen yaklaşım ile Geri Besleme yaklaşımının teorik çıkarımlarını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Defense services, which are characterized as pure public goods, are fundamental functions of the state and are financed through the national budget. In today's world, characterized by geopolitical and geostrategic developments and rapidly expanding areas of conflict, the need for an independent, domestic, and national defense industry has become imperative. On the other hand, the impact of defense expenditures on economic growth remains one of the debated topics in the economics literature. A review of the literature reveals that studies generally align with either the neoclassical perspective which argues that defense spending reduces economic growth due to its crowding-out effect or the military Keynesian view, which holds that defense expenditures, as a form of public spending, create positive externalities and thereby promote economic growth. In contrast, some studies have found no statistically significant relationship between defense spending and economic growth. In this context, the present study analyzes whether there exists a statistically significant relationship between defense expenditures and economic growth in both the short and long term for a selected sample of 36 OECD countries, depending on data availability. For this purpose, annual data covering the period from 1995 to 2022 were used, and panel data analysis was conducted. The results of the analysis indicate that there is a statistically significant relationship between defense expenditures and economic growth in both the short and long term for the countries and period under consideration. Accordingly, the findings of this study support the theoretical implications of the Military Keynesian approach and the Feedback hypothesis.