Ters Yüz Öğrenme Modelinin 11. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersindeki akademik başarılarına ve özyeterlik algılarına etkisi
The effect of flipped clasroom model on 11.th grade students' English lesson academic achievement and self efficacy
  1. Tez No: 953345
  2. Yazar: TUĞBA ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ALTAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Teknolojinin modern yaşama entegre edilmesiyle birlikte yeni hazırlanan öğretim programlarında geleneksel yaklaşımların yerini yeni yaklaşımların aldığı görülmektedir. Buna rağmen ülkemizde yabancı dil öğretiminde bir çok sebepten kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır. Bu sebeplerin birçoğu öğretmenlerin iyileştirebileceği sorunlar olmamakla birlikte yabancı dil derslerinde öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun yaklaşım ve yöntemleri seçme ve uygulama yetkinliği öğretmenlerde bulunmaktadır. Yabancı dil derslerinde dilbilgisi konularını işlemek yerine dört dil becerisini uygulamaya daha fazla zaman ayırabilmek, öğrencileri İngilizceyi kullanmaya istekli hale getirmek ve uygulamaya ağırlık vermek yabancı dil öğretmenlerinin ortak hedefidir. Ters Yüz Öğrenme yaklaşımı konu anlatımı ile geçen ders içi zamanı uygulamak yapmak için kullanma fırsatı sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı İngilizce derslerinde Ters Yüz Öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik başarılarına ve öz yeterlik inançlarına etkisini araştırmaktır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak modellenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Aydın İli Kuşadası İlçesinde bulunan bir lisenin 11. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma“Future Jobs”ve“Hobbies and Interests”olmak üzere 2 üniteyi kapsayarak toplam 42 öğrenciyle 8 hafta boyunca toplam 32 ders saatinde yürütülmüştür. Nicel veri toplama aracı olarak araştırmacının geliştirmiş olduğu“İngilizce Başarı Testi”ile Nilay T. Bümen ve Burcu Hancı Yanar tarafından hazırlanmış olan“İngilizce ile İlgili Öz Yeterlik İnancı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilerek deney ve kontrol gruplarına ve cinsiyetlerine göre dağılımlarının belirlenmesi için frekans ve yüzde analizi yapılmıştır. Araştırma alt problemlerinin incelenmesinde verilerin dağılımına Shapiro-Wilk testi ile bakılmış olup verilerin dağılımın normal olması sonucu deney ve kontrol grupları arasındaki farkın belirlenmesinde bağımsız örneklem t-testi, deney ve kontrol grubunun kendi içinde ön test ve son test puanları arasındaki farkların belirlenmesi için bağımlı örneklem t-testi yapılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre grupların akademik başarı puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Deney grubunun İngilizce öz yeterlik inancına ilişkin puanları incelendiğinde okuma, yazma, dinleme ve konuşma alt boyutlarında son test puanlarında anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
With the integration of technology into modern life, it is observed that new approaches are replacing traditional ones in newly prepared curricula. Nevertheless, in our country, there are many problems arising from various reasons in foreign language teaching. Many of these reasons are not issues that teachers can improve, but teachers have the competence to choose and implement approaches and methods suitable for students' needs in foreign language classes. Instead of focusing on grammar topics in foreign language classes, dedicating more time to practicing the four language skills, encouraging students to be willing to use English, and emphasizing practice are common goals of foreign language teachers. The Flipped Learning approach offers the opportunity to use class time, which is usually spent on lecturing, for practice. The aim of this research is to investigate the impact of the Flipped Learning approach on students' academic achievements and self-efficacy perceptions in English classes. The research was modeled using a pre-test-post-test control group quasi-experimental design, one of the quantitative research methods. The study group of the research consists of 11th-grade students from a high school located in the Kuşadası District of Aydın Province. The research was conducted over 8 weeks with a total of 42 students, covering 2 units:“Future Jobs”and“Hobbies and Interests.”As a quantitative data collection tool, the“English Proficiency Test”developed by the researcher and the“Self-Efficacy Scale For English”prepared by Nilay T. Bümen and Burcu Hancı Yanar were used. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS 25.0 program, and frequency and percentage analysis were conducted to determine their distributions according to the experimental and control groups and genders. In the examination of the sub-problems of the research, the distribution of the data was analyzed using the Shapiro-Wilk test. As the data distribution was found to be normal, an independent samples t-test was conducted to determine the difference between the experimental and control groups, and a dependent samples t-test was conducted to determine the differences between the pre-test and post-test scores within the experimental and control groups. In accordance with the results of the research, there was no significant difference between the average academic achievement scores of the groups. When examining the experimental group's scores related to English self-efficacy beliefs, no significant difference was observed in the final test scores in the sub-dimensions of reading, writing, listening, and speaking.