Uçak projelerinde maliyet tahmini ve stratejik iş gücü planlaması
Cost estimation in aircraft projects and strategic workforce planning
- Tez No: 953346
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM MÜGE TESTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması, askeri konfigürasyona sahip sabit kanatlı uçak projelerinde toplam iş gücü saat maliyetlerinin ve stratejik iş gücü ihtiyaçlarının, proje başlangıcında öngörülebilmesine yönelik bütünleşik bir tahmin modeli sunmaktadır. Model, teknik parametrelere dayalı DAPCA IV yöntemiyle toplam maliyet ve iş gücü saat tahminlerini üretmekte, ardından bu tahminleri yaşam döngüsü maliyeti (LCC) yaklaşımı kapsamında zamana bağlı olarak dağıtmaktadır. LCC eğrileri, çan eğrisi formundaki dağılım fonksiyonları ile test edilmiş ve normal-benzeri dağılım fonksiyonu ile modellenmiştir. İlgili dağılım parametrelerinin optimizasyonu ise Izgara Arama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Modelin farklı projelere uygulanması sonucunda elde edilen yüksek R² değerleri, önerilen yaklaşımın doğruluğunu ve uygulanabilirliğini ortaya koymaktadır. Elde edilen çıktılar, projelerin farklı evrelerindeki iş gücü ihtiyacının stratejik olarak planlanmasına katkı sağlamakta; böylece kaynak tahsisi, iş gücü yönetimi ve maliyet kontrolü süreçlerinde etkin bir planlama ve karar destek aracı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an integrated estimation model for forecasting total man-hour costs and strategic workforce requirements at the initial stages of fixed-wing aircraft projects with military configurations. The model generates total cost and man-hour estimates using the DAPCA IV method based on technical parameters and subsequently distributes these estimates over time through the Life Cycle Cost (LCC) approach. The LCC curves are tested using bell-shaped distribution functions and modeled with a normal-like distribution. The optimization of the relevant distribution parameters is performed using the Grid Search method. The high R² values obtained from the model's application to different projects demonstrate the accuracy and applicability of the proposed approach. The resulting outputs support the strategic planning of workforce requirements across various project phases, thereby offering an effective planning and decision support tool for resource allocation, workforce management, and cost control processes.