Algı yönetimi: Okul yöneticilerinin bakış açısıyla bir değerlendirme
Perception management: An evaluation from the perspective of school administrators
  1. Tez No: 953350
  2. Yazar: EMEL PATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR YENGİN SARPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin kendi algı yönetimi uygulamalarına ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden olgubilim kullanılarak yapılmıştır. Araştırma, 2023/2024 öğretim yılında Aydın ilinde farklı okul türlerinde görev yapan maksimum çeşitlilik ve ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olan 17 okul müdürüyle gerçekleştirilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Analiz için“MAXQDA 2024”nitel veri analizi yazılım programından yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre okul yöneticilerinin algı yönetimini gerçek ve sanal unsurlar, bilimsel yaklaşım ve amaca ulaşma, düşünceleri değiştirme ve ikna süreci olarak tanımladığı; öğretmenlerin algılarını okul toplum ilişkisi, öğretmen gelişimi, öğrenci gelişimi, yönetim algısı ve okul kültürü konularında, üst yöneticilerin algılarını ise yanlış kararlar, imaj oluşturma, sosyal ve akademik gelişim konularında etkilemeye çalıştıkları görülmüştür. Öğretmenlere yönelik algı yönetimi yöntemlerinin konum gücünden yararlanma, uzmanlık gücünü kullanma, birlik duygusunu kullanma, iletişim ve ikna stratejileri kullanma, takdir etme ve ödüllendirme, güven inşa etme olduğu; üst yöneticilere yönelik algı yönetimi yöntemlerinin iletişim ve ikna stratejileri kullanma, görev bilinci gösterme, kurumsal başarıyı sergileme ve güç kullanımı olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları, algı yönetiminin okulun bileşenleriyle ilişkilerinde ve eğitim yöneticiliğinde önemli bir yer tuttuğunu göstermektedir. Okul yöneticilerinin algı yönetimi uygulamalarına ilişkin olarak mesleki gelişimlerinin desteklenmesine yönelik, uygulamacılara ve araştırmacılara öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions of school principals regarding their own perception management practices. The research was conducted using phenomenology, a type of qualitative research design. The research was conducted with 17 school principals who were selected using the maximum variation and criterion sampling method and working in different types of schools in Aydın province in the 2023/2024 academic year. The data were collected through a semi-structured interview form and analyzed through content analysis.“MAXQDA 2024”qualitative data analysis software program was used for the analysis. According to the research findings, it was seen that school principals defined perception management as real and virtual elements, scientific approach and achieving the goal, changing thoughts and persuasion process; they tried to influence the perceptions of teachers about school-community relations, teacher development, student development, perception of management and school culture, and the perceptions of senior administrators about wrong decisions, image creation, social and academic development. The perception management methods aimed at teachers were determined as using position power, using expert power, using the sense of unity, using communication and persuasion strategies, appreciating and rewarding, and building trust; It has been observed that perception management methods for top managers are using communication and persuasion strategies, showing sense of duty, demonstrating institutional success and using power. The research results show that perception management has an important place in the relations with the school's components and in educational management. Recommendations have been developed for practitioners and researchers to support the professional development of school managers regarding perception management practices.