Çin Halk Cumhuriyeti'nin Güney Çin Denizi'ndeki egemenlik iddialarının, politikalarının ve uygulamalarının uluslararası hukuk açısından değerlendirilmesi
Evaluation of sovereignty claims, policies and practices of The People's Republic of China in the South China sea in terms of international law
- Tez No: 953371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tezde Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi gibi uluslararası sözleşmeler, uluslararası örf adet hukuku, doktrin, ilgili ülkelerin devlet başkanlarının ve dış işleri bakanlıklarının görüşmeleri ve açıklamaları kullanılarak Güney Çin Denizi vakası özelinde Çin'in iddialarının, politikalarının ve uygulamalarının uluslararası hukuk yönünden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tezde bölge dışı ve bölge içi devletlerin egemenlik iddialarına, bölge üzerinde egemenlik hakkı iddia edilen ve askeri varlık bulundurulan coğrafi bölgelere, politikalarına ve uygulamalarına kısaca değinilmiştir ancak bu ülkelerin bölgeye yönelik diğer faaliyetlerine ise sadece Çin ile çatışması veya etkileşim halinde bulunulması durumunda değinilmiştir. Tayland körfezinde bulunan Kamboçya'nın bölgeye yönelik dolaylı iddiaları bulunduğundan bölge ülkelerinden olan Kamboçya'dan kısaca bahsedilmiştir ve bölgeye yönelik faaliyetleri sınırlı olduğu için Singapur'dan bahsedilmemiştir. Güney Çin Denizi vakası özelinde literatürde çoğu kaynakta değinilmeyen Çin'in Four Sha doktrinine, geleneksel balıkçılık alanları iddiasına, Çinli akademisyenlerin devlet sessizliği iddiasına, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki yapay ada inşa, arazi ıslah, dev istiridye avcılığı ve balıkçılık faaliyetlerinin mercan resiflerine ve deniz yaşamına yönelik doğrudan veya dolaylı zararlarının hukuki olarak değerlendirilmesine ilişkin Türkçe literatüre katkı sağlanması amacıyla ilgili tez yazılmıştır. Ayrıca Çin'in, Güney Çin Denizi'ndeki tarihsel egemenlik iddialarına, yapay ada inşa ve arazi ıslah faaliyetlerine de değinilmiştir. Sonuç olarak Çin'in iddialarının, politikalarının ve uygulamalarının uluslararası hukuk yönünden tartışmalı olduğu, Çin tarafından bölgedeki gerilimi artırabilecek askeri faaliyetlerde bulunulduğu ve yapay ada inşa, arazi ıslah faaliyetleri, dev istiridye avcılığı ve kontrolsüz balıkçılık faaliyetleri ile bölgedeki mercan resifleri ve canlı deniz yaşamına yönelik doğrudan veya dolaylı zarar verici faaliyetler nedeniyle uluslararası hukuku ihlal niteliği taşıyıcı şekilde hareket edildiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate China's claims, policies and practices in the South China Sea case in terms of international law by using international conventions such as the United Nations Convention on the Law of the Sea, customary international law, doctrine, and the negotiations and statements of the heads of state and foreign ministries of the relevant countries. In the thesis, the sovereignty claims of extra-regional and intra-regional states, the geographical areas where sovereignty rights are claimed and military presence is maintained, their policies and practices are briefly mentioned, but other activities of these countries towards the region are only mentioned in the case of conflict or interaction with China. Since Cambodia, located in the Gulf of Thailand, has indirect claims towards the region, Cambodia, a country in the region, is briefly mentioned, and Singapore is not mentioned because its activities towards the region are limited. In the South China Sea case, the relevant thesis was written with the aim of contributing to the Turkish literature on China's Four Sha doctrine, traditional fishing grounds claim, Chinese academics' claim of state silence, which are not mentioned in most sources in the literature, and the legal assessment of the direct and indirect damages of China's artificial island construction, land reclamation, giant clam fishing and fishing activities in the South China Sea to coral reefs and marine life. In addition, China's historical sovereignty claims in the South China Sea, artificial island construction and land reclamation activities were also mentioned. As a result, it has been stated that China's claims, policies, and practices are controversial in terms of international law, that China has engaged in military activities that could increase tensions in the region, and that it has acted in a manner that could be considered a violation of international law due to activities such as artificial island construction, land reclamation, giant clam harvesting, and uncontrolled fishing activities, which directly or indirectly harm the coral reefs and marine life in the region.