US-China rivalry in the South China Sea
Güney Çin Denizinde ABD-Çin rekabeti
  1. Tez No: 771112
  2. Yazar: ZEHRA DİLBAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BAHADIR KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin amacı, Güney Çin Denizi anlaşmazlığını incelemek ve anlaşmazlığın neden hala tırmanmadığının yanı sıra ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki Güney Çin Denizi anlaşmazlığının gerginliğinin bir analizini yapmaktır. Bunu takiben olası çözümler ve bunların hem Güney Çin Denizi bölgesi hem de uluslararası toplum üzerindeki etkileri incelenecektir. Burada, ABD ile Çin arasındaki çatışmanın, Güney Çin Denizi bağlamının bir sonucu olarak potansiyel olarak yeni bir Dünya Savaşı ile sonuçlanabileceğini savunuyorum. Zira çatışan tarafların bu derin meselede paylaşıma açık görmedikleri her alanda tek yönetici olma arzusu, bu meselenin çözümünün yakın mücadeleden geçeceğini ortaya koymaktadır. Bazı ülkeler güçlü devletlerin gölgesinde kendilerini güvence altına alırken, diğerleri uzlaştırıcı olmanın yollarını arar. Ancak hem ABD'nin hem de Çin'in arzu ettiği Güney Çin Denizi'ndeki Spratly Adaları ve Paracel Adaları, bölgede çok taraflı güvenliğin oluşmasını engellemektedir. 200 hektarlık bir alana yayılan Spratly Adaları da dahil olmak üzere diğer tüm oluşumların kim olduğu sorusu da dahil olmak üzere bölgede hak iddia eden devletlerin aktif savunma nedenleri incelenmekte ve bu kapsamda cevaplar aranmaktadır. ABD'nin neden bu bölgede olduğu sorularını dışarıdan araştırıldı. Egemenlik hakları ve yargı yetkisi konusunda sık sık çatışmalar yaşanıyor ve Çin, Vietnam, Tayvan, Filipinler, Malezya ve Brunei, bölgedeki adaların bir kısmı veya tamamı üzerinde hak iddia ediyor; böylece Spratly ve Paracel Adaları anlaşmazlıkta önemli bir nokta haline gelmektedir. Güney Çin anlaşmazlığının gerçekten endişe verici kısmı, şüphesiz Çin'in diğer birçok ülkenin iddialarına itiraz ettiği Güney Çin Denizi boyunca uzanan bölgelerde“dokuz çizgide”tartışılıyor. Çin'in bu bölgedeki düşüncelerini ve bakış açısını anlamanın güçlü bir yolu, bu dokuz çizgiden geçiyor. Öte yandan, ASEAN'ın üye ülkeleri, politika yapıcıların sürekli fikir birliği, fikir birliği ve istişaresinden yararlandı ve bölgede mutlak bir çözümden ziyade uzun süreli barışın sağlanması için çalıştı. Güney Çin Denizi'ndeki Tarafların Davranışlarına Dair 2002 Bildirgesi'nden bu yana, çözümlerin ertelenmesi nedeniyle birçok sorun askıya alınmış ve bölgedeki mutlak gerçek somut örneklerle ifade edilememiştir. Güney Çin Denizi anlaşmazlığının incelenmesi, uluslararası çalışmalar alanında önemlidir. Çünkü soruna herhangi bir çözüm bulunması uluslararası ticareti ve uluslararası güvenliği etkileyecektir. Ayrıca, bu uyuşmazlığın barışçıl şekilde çözülmesi, benzer nitelikteki diğer uyuşmazlıkların çözümü için bir örnek olarak kullanılabilir. Son olarak, Güney Çin Denizi ihtilafı, ülkelerin anlaşmazlıkları çözmek için yumuşak ve sert güçlerini nasıl kullandıklarının önemli bir örneğidir. Çünkü son dönemde artan tehlikeli gerilimlerin önlenmesine ya da sonuçlarının daha az zarar verici olmasına yardımcı olan unsurlar, ülkelerin ve kuruluşların bu konuya nasıl yaklaştıklarının bir durumudur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the South China Sea dispute and make an analysis of why the dispute is still not escalating, as well as the tension of the South China Sea dispute between the United States and the People's Republic of China. Following this, possible solutions and their impact on both the South China Sea region and the international community will be examined. Here I am arguing that the conflict between the US and China could potentially result in a new World War as a result of the South China Sea context. Because the desire of the conflicting parties to be the sole director in each field, which they do not see open to sharing in this deep issue, reveals the fact that the solution to this issue will pass through close combat. While some countries secure themselves in the shadow of powerful states, others seek ways to be conciliatory. However, the Spratly Islands and Paracel Islands in the South China Sea, which both the USA and China desire, prevent the creation of multilateral security in the region. The reasons for the active defense of the claiming states in the region, including the question of who is all the other formations, including the Spratly Islands, which are spread over an area of 200 hectares, are examined, and in this context, answers are sought to the questions of why the USA is in this region from the outside. There have been frequent conflicts over sovereignty rights and jurisdiction, and China, Vietnam, Taiwan, the Philippines, Malaysia and Brunei claim some or all of the islands in the region; thus, the Spratly and Paracel Islands became an important point in the dispute. The really worrying part of the South China dispute is undoubtedly discussed in the“nine dash line”in areas along the South China Sea where China disputes the claims of many other countries. A powerful way to understand China's thoughts and perspective in this region is through nine dash line. On the other hand, ASEAN's member states have benefited from the continuous consensus, consensus and consultation of policy makers and have worked towards achieving long-lasting peace in the region rather than absolute settlement. Since the 2002 Declaration on the Behavior of Parties in the South China Sea, many problems have been suspended because solutions have been delayed and the absolute truth in the region cannot be expressed with concrete examples. The study of the South China Sea dispute is important in the field of international studies. Because any solution to the problem will affect international trade and international security. In addition, the peaceful resolution of this dispute can be used as an example for the resolution of other disputes of a similar nature. Finally, the South China Sea conflict is an important example of how countries use their soft and hard power to resolve disputes. Because the auxiliary elements of the prevention of the dangerous tensions that have increased recently or that their results can be less damaging is a situation of how countries and organizations approach this issue.