MIG kaynak yöntemiyle birleştirilen Alüminyum 7039 alaşımının mekanik ve balistik özelliklerinin tespiti
Determination of mechanical and ballistic properties of Aluminum 7039 alloy joined by MIG welding method
  1. Tez No: 953372
  2. Yazar: SALİH KÜÇÜKKATIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Silah ve Araçları Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Silah ve Araçları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada amfibi özellikteki muhabere araçlarında kullanımı uygun malzemelerden biri olduğu değerlendirilen Alüminyum 7039'un mekanik ve balistik özellikleri incelenmiştir. Mekanik özelliklerin tespiti için 2 ve 2,5 mm kalınlığında levha kullanılmış olup kaynak öncesi ve sonrası çekme ve eğme testlerine tabi tutularak bulunan sonuçlar mukayese edilmiştir. Balistik özelliklerin incelenmesinde 38 mm kalınlığında levha kullanılarak kaynak öncesi ve sonrası zırh delici mermi ile atış testlerine tabi tutulup sonuçlar değerlendirilmiştir. Kaynak öncesi balistik deneyler için 300 mm x 250 mm boyutlarında plaka kullanılmış ve 10 adet mermi atışı yapılarak V50 hızı hesaplanmıştır. Bulunan değer standartları karşılama açısından değerlendirilmiştir. Kaynak sonrası balistik deneyler için MIG kaynakla birleştirilmiş 300 mm x 550 boyutlarındaki plakanın kaynak bölgesine 10 adet mermi atışı ve kaynak geçiş bölgesine 11 adet mermi atışı yapılarak V50 hızları hesap edilmiştir. Bulunan sonuçlar MIL-DTL-7039 Al Zırh plakasının standart balistik sınır değeri ile ve kaynak öncesi yapılan deneylerde elde edilen balistik sınır değer ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical and ballistic properties of Aluminum 7039, which is considered to be one of the suitable materials for use in amphibious communication vehicles, were investigated. To determine the mechanical properties, 2 and 2.5 mm thick plates were used and the results were compared by subjecting them to tensile and bending tests before and after welding. In the investigation of ballistic properties, 38 mm thick plates were used and subjected to armor-piercing bullet shooting tests before and after welding and the results were evaluated. For ballistic tests before welding, a 300 mm x 250 mm plate was used and 10 bullet shots were made to calculate the V50 velocity. The found value was evaluated in terms of meeting the standarts. For ballistic tests after welding, 10 bullet shots were made to the weld area of the 300 mm x 550 plate joined with MIG welding and 11 bullet shots were made to the weld transition area to calculate the V50 velocities. The results were compared with the standard ballistic limit value of the MIL-DTL-7039 Al Armor plate and the ballistic limit value obtained in the tests carried out before welding.