Afyonkarahisar-Seydiler süstaşı opallerinin karakterizasyonu ve ekonomik potansiyeli
Characterization and economic potential of Afyonkarahisar-Seydiler gem-quality opals
  1. Tez No: 953395
  2. Yazar: EVRİM ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL YANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Opal volkanik veya sedimanter kökenli olarak oluşabilir. Seydiler bölgesi jeolojik olarak volkanik aktivitenin baskın olduğu bir saha olmasına rağmen, çalışma alanındaki tez konusu olan süstaşı opaller diatomit sahası içinde oluşan tortul kökenli opallerdir. Miyosen döneminde gölsel ortamı barındıran Seydiler bölgesinde suda yaşayan mikro organizmalardan, silis içerikli diatomların iskelet kalıntılarının diyajenez geçirmesi sonucu diatomit oluşmuştur. Yaşanan bölgesel volkanik aktivite, daha sonra peribacalarının oluşumuna neden olan, diatomit içeren tüfit tabakalarını oluşmuştur. Çalışma sahasındaki bu oluşum, literatürde ilk defa tanımlanarak“Seydiler Oozu”olarak adlandırılmıştır. Diatomları detaylandırmak ve morfolojisine hâkim olmak için, alınan üç farklı saf diatomit tabakasının makroskopik örneklerine enerji dağıtıcı X-ray spektrometre (SEM-EDX) ile FEI Nova NanoSem 650 tarayıcı elektron mikroskopu kullanılmıştır. Seydiler oozu süstaşı opal oluşum yeri, ülkemizde ve dünya üzerinde ooz tabakası olarak incelenmiş ancak süstaşı opal oluşumuna rastlanmamıştır. Bu nedenle bilimsel anlamda ilgilenilmesi ve araştırılmasının gerekliliği detaylı araştırmaya sebep olmuştur. İnceleme için süstaşı opallere XRF, ICP-AES, XRD, FT-IR, DCµR spektroskopi ve izotop analizleri yapılmıştır. Opal oluşumlarına uygulanan jeokimyasal analizler ve duraylı oksijen izotop analizleri V-SMOW (‰) sonucu bölgenin oluşum ortam ve sıcaklığı hakkında bilgiler edinilmiştir. Seydiler oozun üst kısımları Seydiler İgnimbriti ve Karakaya bazaltları tarafından üzerlenmiştir. Karakaya bazaltlarına uygulanan polarizan mikroskop ve kimyasal analiz ile bazaltik trakiandezit olduğu tespit edilmiştir. Seydiler süstaşı opalleri, ateş opali ve Avustralya opali gibi mücevhertaşı özelliğine sahiptir. Bu nedenle ülkemiz açısından ticari bir potansiyeli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Opals may form as volcanic or sedimentary in origin. The Seydiler region is geologically dominated by the volcanic activity, and the gem opals in this study area are the opals of sedimentary origin within the diatomite area. During the Miocene period, diatomite emerges from the water-borne microorganisms in the Seydiler region, which contains the lacustrine environment, through their diagenesis in the skeletons of silica-containing diatoms. As a result of the regional volcanic activity, the tuffite layer with diatomites, and later the formation of peri-chimney were formed in the region. This formation in this area was defined in the literature for the first time and named as d Seydiler Ooze. To elucidate the diatom and to dominate the morphology, macroscopic samples of three different pure diatomite layers were energised by X-ray spectrometer (SEM-EDX) and FEI Nova NanoSem 650 scanning electron microscope(İLTEM-DPU). Seydiler gem opal formation has been studied as ooze layer in Turkey and the world, but no gem opal formation has been found. Therefore, the necessity of scientific interest and research has led to detailed research. XRF, ICP-AES, XRD, FT-IR, DCµR spectroscopy and isotope analysis were performed for gem opal. Geochemical analysis of opal and stable oxygen isotope analysis of aleV-SMOW (‰) gave information about the environmental and temperature formation of the region. The upper parts of Seydiler ooze are overlain by Seydiler Ignimbrite and Karakaya basalts. It was determined that basaltic trachyandesitis was found by polarizing microscope and chemical analysis applied to Karakaya basalts. Seydiler gemstone features such as stonework opals, fire opal and Australian opal. Therefore, we think that it may have commercial potential for our country.