Basketbol oyuncularında ön kol ekstansör ve fleksörlerine kendi kendine miyofasyal gevşemenin izokinetik kuvvet ve şut doğruluğuna etkisi
The effect of self-myofascial release on the forearm extensors and flexors on isokinetic strength and shooting accuracy in basketball players
- Tez No: 953396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF CENGİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, basketbol oyuncularında ön kol ekstansör ve fleksörlerine kendi kendine miyofasyal gevşemenin (kMFG) izokinetik kuvvet ve şut doğruluğuna etkisini incelemektir. Çalışmada, 29 yetişkin basketbol oyuncusu dört farklı ölçüm gününde, referans ve kMFG sonrası olmak üzere izokinetik kuvvet, şut doğruluğu ve hareket açıklığı ölçümlerini çapraz geçişli dizayn ile tamamlamıştır. kMFG protokolünde katılımcıların ön kol ekstansör ve fleksör kaslarına köpük rulo aracılığıyla 3 set, 30 saniye, 30 bpm miyofasyal gevşeme uygulatılmıştır. İzokinetik kuvvet testi el bileği ekstansiyon ve fleksiyonunda 60°/s açısal hız ve konsantrik modda izokinetik dinamometre (Isomed 2000, D&R Ferstl GmbH, Hemau, Germany) aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Şut doğruluğu ise yakın (2.5 m), orta (4.62 m) ve uzak mesafe (6.75 m) olmak üzere 3 bölgeli hedef testi ile ölçülmüştür. Hareket açıklığı ise el bileği ekstansiyon ve fleksiyonunda ataletsel sensör sistemi (Gyko, Micro Microgate, Bolzano, Italy) ile belirlenmiştir. Katılımcıların referans ve müdahale verilerini karşılaştırmak için paired t test kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen durumlarda ise Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. kMFG sonrası el bileği fleksiyonu hareket açıklığında anlamlı artış (p=.021) ve el bileği fleksiyonu iş (p=.019), rölatif iş (p=.048) ve güç (p=.024) değerlerinde anlamlı azalmalar kaydedilmiştir. Şut doğruluğunda ise yakın ve orta mesafe bölgelerinde nicel artış, uzak mesafede ise azalma görülmekle birlikte bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>.05). Sonuç olarak, basketbol oyuncularında ön kol ekstansör ve fleksörlerine kMFG uygulamasının el bileği fleksiyonu hareket açıklığını artırıcı etkisi olmakla birlikte, akut olarak izokinetik kuvvet ve şut doğruluğu üzerinde anlamlı etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle, söz konusu uygulamanın özellikle mobilite ve esneklik hedefli antrenmanlar öncesinde tercih edilmesi önerilirken, kuvvet veya patlayıcı güç gerektiren antrenman öncesinde dikkatle değerlendirilmesi gerekmektedir. Basketbol oyuncularının ön kol ekstansör ve fleksörlerine kMFG uygulamasının şut performansında anlamlı iyileşme sağlamamasına rağmen nicel olarak artış gözlenmesi sebebiyle, müsabaka ya da antrenman öncesinde uygulanmasında bir sakınca görülmemekle birlikte bulguların ileriki araştırmalarla desteklenmeye ihtiyacı vardır. Bu araştırma, basketbol oyuncuları, antrenörleri, atletik performans antrenörleri ve uygulayıcılar açısından önemli iç görü ve pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of self-myofascial release (SMR) of forearm extensors and flexors on isokinetic strength and shooting accuracy in basketball players. In the study, 29 adult basketball players completed isokinetic strength, shooting accuracy, and range of motion measurements SMR protocol, myofascial release was applied to the participants' forearm extensor and flexor muscles using a foam roller for 3 sets, 30 seconds with 30 bpm. Isokinetic strength testing was performed using an isokinetic dynamometer (Isomed 2000, D&R Ferstl GmbH, Hemau, Germany) in wrist extension and flexion at 60°/s angular velocity and concentric mode. Shooting accuracy was measured with a 3-zone target test at close range (2.5 m), medium range (4.62 m) and long range (6.75 m). Range of motion was determined with an inertial sensor system (Gyko, Micro Microgate, Bolzano, Italy) in wrist extension and flexion. Paired t test was used to compare the participants' baseline and intervention data. Wilcoxon signed rank test was used in cases that did not show normal distribution. After SMR, a significant increase in wrist flexion range of motion (p=.021), and significant decreases in wrist flexion work (p=.019), relative work (p=.048) and power (p=.024) values were recorded. In shooting accuracy, a quantitative increase was observed in the close range, and medium range and a decrease in the long range, but these differences were not found to be statistically significant (p>.05). In conclusion, although the application of SMR to the forearm extensors and flexors of basketball players has an effect of increasing the range of motion of wrist flexion, it does not have a significant effect on isokinetic strength and shooting accuracy acutely. Therefore, it is recommended that this application be preferred especially before trainings targeting mobility and flexibility, and it should be carefully evaluated before trainings requiring strength or explosive power. Although the application of SMR to the forearm extensors and flexors of basketball players did not provide a significant improvement in shooting performance, since a quantitative increase was observed, there is no harm in applying it before competition or training, but the findings need to be supported by further research. This study provides important insights and practical suggestions for basketball players, coaches, athletic performance trainers and practitioners