Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı tedavisinde HIIT ve direnç egzersizlerinin etkinliğinin ve myokinler ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the efficacy of HIIT and resistance exercises and their relationship with myokines in the treatment of non-alcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 953402
  2. Yazar: MELTEM YALÇIN OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), insülin direnci, artmış yağ kütlesi ve fiziksel inaktivite ile ilişkili yaygın bir metabolik hastalıktır. Egzersize yanıt olarak iskelet kası tarafından salgılanan L-β-aminoisobütirik asit (L-BAIBA), myonectin, musclin ve myostatin gibi myokinlerin, metabolik homeostaz ve karaciğer sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışma, 12 haftalık yüksek şiddetli aralıklı egzersiz (HIIT) ve direnç egzersizi programlarının NAFLD hastalarında hepatik steatoz, aerobik kapasite, vücut kompozisyonu ve dolaşımdaki myokin düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Bulgular, hem HIIT hem de direnç egzersizinin karaciğer yağlanmasını anlamlı düzeyde azalttığını ve myonectin düzeylerini artırdığını göstermektedir. Ancak, myonectin düzeylerindeki artış hepatik steatozdaki değişim ile doğrudan ilişkili bulunmamıştır. HIIT grubunda myonectin değişimi, VO₂peak ve vücut yağ oranındaki değişimlerle anlamlı ilişki göstermiştir. Direnç egzersizi grubunda ise myonectin değişimi ALT ve AST düzeyleriyle korelasyon göstermiştir. HIIT grubunda myostatin değişimi yumuşak yağsız doku kütlesi ile negatif, direnç egzersizi grubunda ise bel çevresi değişimi ile pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Kontrol grubunda L-BAIBA değişimi, vücut yağ oranı değişimi ile negatif, yumuşak yağsız kütle değişimi ile pozitif korelasyon göstermiştir. Ayrıca, bu grupta myostatin değişimi vücut yağ oranı değişimi ile pozitif ilişkili bulunmuştur. Sonuçlar, HIIT ve direnç egzersizinin NAFLD yönetiminde etkili olabileceğini ve egzersize bağlı myokin düzeylerindeki değişimlerin karaciğer ve metabolik adaptasyonun farklı yönlerini yansıtabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a common metabolic disorder associated with insulin resistance, increased fat mass, and physical inactivity. Myokines such as L-β-aminoisobutyric acid (L-BAIBA), myonectin, musclin, and myostatin, secreted by skeletal muscle in response to exercise, are known to play important roles in metabolic homeostasis and liver health. This study aimed to investigate the effects of a 12-week high-intensity interval training (HIIT) and resistance exercise program on hepatic steatosis, aerobic capacity, body composition, and circulating myokine levels in individuals with NAFLD. The findings revealed that both HIIT and resistance exercise significantly reduced hepatic fat content and increased myonectin levels. However, the increase in myonectin was not directly associated with changes in hepatic steatosis. In the HIIT group, changes in myonectin correlated with improvements in VO₂peak and body fat percentage, while in the resistance group, myonectin changes were associated with alterations in ALT and AST levels. Myostatin levels in the HIIT group were negatively correlated with soft lean mass, whereas in the resistance group, they showed a positive correlation with waist circumference. In the control group, changes in L-BAIBA were negatively correlated with changes in body fat percentage and positively with soft lean mass; additionally, myostatin changes were positively associated with changes in body fat percentage. These findings suggest that both HIIT and resistance exercise may be effective in the management of NAFLD, and that exercise-induced changes in myokine levels may reflect distinct aspects of hepatic and metabolic adaptation.