İşletmelerin yenilenebilir enerji yatırımlarında finansal modellerinin karlılık üzerindeki analizi
Analysis of financing models on profitability in renewable energy investments of enterprises
- Tez No: 953403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı yenilenebilir enerji sektöründe kullanılan popüler finansman yöntemlerinin finansal uygulanabilirliğini incelemek ve iyileştirme önerileri sunmaktır. Çalışma, yenilenebilir enerji projelerinin genel karlılığı üzerindeki etkisini belirlemek için bu finansman modellerinin etkinliğini ve verimliliğini araştırmaktır. Ayrıca bu araştırma, finansman stratejilerinin etkinliğini azaltabilecek potansiyel engelleri belirlemeyi ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir. Nihai olarak amaç, yenilenebilir enerji sektöründeki paydaşlara finansal karar süreçlerini daha verimli hale getirebilecek bilgi ve öneriler sağlayarak, projelerin sürdürülebilirliğine katkı sunmaktır. Araştırmada yazılı kaynakların ve gözleme dayalı raporların analiz edilmesini içeren karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılmıştır. Niceliksel ve niteliksel veriler, çeşitli ülkelerde yayınlanan yenilenebilir enerji raporlarından, resmi teorilerden ve konu hakkında ek bilgi sağlayan diğer yazılı kaynaklardan toplanmıştır. Seçilmiş ülkelerde kullanılan finansman modellerinin güncel durumları, ekonomi alanındaki etkileri ve yenilenebilir enerji kaynak kullanım kapasitelerinde ne kadarlık artışa neden olduğu analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, sabit garantili tarife modeli, ihale yöntemi ve net ölçüm modelinin yenilenebilir enerjiyi teşvik etmek için en çok tercih edilen finansman seçenekleri olduğunu göstermektedir. Çeşitli finansman modellerinin analizine dayanarak, Türkiye'nin ülkede yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasını desteklemek için yeşil tahvil, yeşil kredi, yenilenebilir enerji portföy standardı veya kota sistemi finansman modellerini uygulamayı düşünmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the financial viability of popular financing methods used in the renewable energy sector and to provide suggestions for improvement. The study investigates the effectiveness and efficiency of these financing models to determine their impact on the overall profitability of renewable energy projects. Furthermore, this research aims to identify potential barriers that may reduce the effectiveness of financing strategies and propose solutions to address these issues. Ultimately, the aim is to contribute to the sustainability of projects by providing stakeholders in the renewable energy sector with information and recommendations that can make financial decision processes more efficient. The comparative analysis method, which involves analysing written sources and observational reports, was used in the research. Quantitative and qualitative data were collected from renewable energy reports published in various countries, official theories and other written sources providing additional information on the subject. The current status of the financing models used in selected countries, their impact on the economy and the extent to which they lead to an increase in renewable energy resource utilisation capacities were analysed. The research findings show that the fixed feed-in tariff model, the auction method and the net metering model are the most favoured financing options to promote renewable energy. Based on the analysis of various financing models, it is suggested that Turkey should consider implementing green bonds, green credits, renewable energy portfolio standard or quota system financing models to support the expansion of renewable energy in the country.