Meme kanseri cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif ağrı ile santral sensitizasyon düzeyi ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between postoperative pain and both central sensitization severity and sleep quality in patients undergoing breast cancer surgery
  1. Tez No: 953411
  2. Yazar: NUR HİLAL DURUKAN GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FERİT PEKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada, meme kanseri nedeniyle cerrahi geçiren kadın hastalarda preoperatif dönemde değerlendirilen santral sensitizasyon (Central Sensitization ‒ CS) düzeyi ve uyku kalitesinin, postoperatif ilk 24 saatteki akut ağrı düzeyleriyle ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel olarak planlanan çalışmaya, meme kanseri cerrahisi geçiren 41 kadın hasta dahil edilmiştir. Preoperatif dönemde CS düzeyi Santral Sensitizasyon Envanteri (Central Sensitization Inventory – CSI) ile, uyku kalitesi ise Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (Pittsburgh Sleep Quality Index – PSQI) ile değerlendirilmiştir. CSI puanı ≥ 40 olanlar yüksek CS düzeyi grubuna, PSQI puanı ≥ 5 olanlar kötü uyku kalitesi grubuna dahil edilmiştir. Tüm hastalara standart multimodal analjezi protokolü uygulanmış, postoperatif ağrı şiddeti Sayısal Derecelendirme Ölçeği (Numeric Rating Scale – NRS) ile 30. dakika, 2., 6., 12. ve 24. saatlerde ölçülmüştür. Ek olarak, sedasyon düzeyi Ramsay Sedasyon Skalası (Ramsay Sedation Scale – RSS), bulantı-kusma durumu Sözel Tanımlayıcı Ölçek (Verbal Descriptive Scale – VDS) ve deliryum varlığı Hemşirelik Deliryum Tarama Ölçeği (Nursing Delirium Screening Scale – NuDESC) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların %61,0'ı kötü uyku kalitesine, %36,6'sı yüksek CS düzeyine sahipti. Kötü uyku kalitesine sahip olan hastalarda istirahatte ve hareketle ölçülen postoperatif NRS skorları anlamlı derecede daha yüksek bulundu. Yüksek CS düzeyine sahip bireylerde de bazı zaman noktalarında ağrı skorları daha yüksekti. PSQI ve CSI puanları arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı (r = 0,663; p < 0,001). Sonuç: Preoperatif dönemde CSI ve PSQI ile yapılan değerlendirmeler, postoperatif akut ağrı riskini öngörmede yol gösterici olabilir. Yüksek riskli bireylerin erken belirlenmesi, kişiselleştirilmiş analjezi yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the relationship between preoperative central sensitization (CS) severity and sleep quality with acute postoperative pain levels in female patients undergoing breast cancer surgery. Material and Method: In this prospective observational study, 41 female patients who underwent breast cancer surgery were included. Preoperative CS severity was assessed using the Central Sensitization Inventory (CSI), and sleep quality was evaluated with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Patients with CSI ≥ 40 were classified as the high CS severity group, and those with PSQI ≥ 5 as the poor sleep quality group. All patients received a standardized multimodal analgesia protocol. Postoperative pain severity was measured using the Numeric Rating Scale (NRS) at 30 minutes, 2, 6, 12, and 24 hours. Additionally, Ramsay Sedation Scale (RSS), Verbal Descriptive Scale (VDS), and Nursing Delirium Screening Scale (NuDESC) were used to evaluate sedation, nausea-vomiting, and delirium, respectively. Results: Among the patients, 61.0% had poor sleep quality and 36.6% had high CS severity. Postoperative NRS scores at rest and with movement were significantly higher in patients with poor sleep quality. Similarly, patients with high CS severity had elevated pain scores at specific time points. A significant positive correlation was found between PSQI and CSI scores (r = 0.663; p < 0.001). Conclusion: Preoperative evaluation using CSI and PSQI may help predict acute postoperative pain risk. Early identification of high-risk patients may guide the development of individualized analgesic strategies.