Öz şefkatin kadınların premenstrual sendrom belirtileri yaşama durumuna etkisi
The effect of self-compassion on women's experience of premenstrual syndrome symptoms
- Tez No: 953410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırma, öz şefkatin kadınların premenstrual sendrom belirtileri yaşama durumuna etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Yöntem: Araştırma verileri Aralık 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında sosyal medya platformlarından üreme çağında olan kadınlara ulaşılarak“Google Forms”aracılığı ile online olarak toplanmıştır. Araştırma dahil edilme kriterlerine uyan 353 kadınla yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ) ve Öz-Duyarlık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada veriler, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tukey testi, pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Bulgular: Araştırmaya katıla kadınların PMSÖ toplam puan ortalaması 133,49; öz duyarlık ölçeği toplam puan ortalaması 2,91 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This descriptive and correlational study was conducted to determine the effect of self-compassion on women's premenstrual syndrome symptoms. Method: Research data were collected online through“Google Forms”by reaching women of reproductive age on social media platforms between December 2023 and December 2024. The study was conducted with 353 women who met the inclusion criteria. The data were collected using a Descriptive Information Form, the Premenstrual Syndrome Scale (PMSS) and the Self-Compassion Scale. The data were analyzed using descriptive statistical methods, independent sample t test, one-way analysis of variance (ANOVA), tukey test, pearson correlation analysis and multiple regression analysis. Results: The mean total score of the women who participated in the study was found to be 133.49 and the mean total score of the self-compassion scale was found to be 2.91.