Palyatif bakım kliniğinde bakım veren bireylerin psikolojik dayanıklılık ve bakım yükü
Psychological resilience and caregiver burden of caregivers in palliative care clinic
- Tez No: 953417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın amacı, palyatif bakım kliniğinde yatan hastalara bakım veren bireylerin psikolojik dayanıklılıklarını ve bakım yükünü incelemektir. Araştırma, Aralık 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesinin palyatif bakım kliniğinde bakım veren bireylerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini bakım veren 120 birey oluşturmuştur. Veriler Yapılandırılmış Bilgi Formu, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YİPDÖ) ve Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (ZBVYÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA), Pearson korelasyon katsayısı ile basit ve çoklu doğrusal regresyon analizi istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the psychological resilience and care burden of individuals who care for patients hospitalised in palliative care clinic. The study was conducted with caregivers in the palliative care clinic of a training and research hospital between December 2023 and May 2024. The sample of the study consisted of 120 caregivers. Data were collected using the Structured Information Form, the Resilience Scale for Adults (RSA) and the Zarit Caregiver Burden Scale (ZCBS). Descriptive statistics, independent t-test, one-way ANOVA, Pearson's correlation coefficient and simple and multiple linear regression analysis statistical methods were used to evaluate the research data.