İlhan berk şiirine ekoeleştirel bir yaklaşım
An ecocritical approach to Ilhan Berk's poetry
- Tez No: 953433
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Doğanın kendi düzeni doğrultusunda dışa vurduğu eylemleri insan da kendi varoluşuyla ve gelişimiyle ortaya koymaktadır. Doğanın olağan düzenindeki bu eylemlere insan dâhil olunca çözüm arayışına girecek düzeyde büyük bir sorun ortaya çıkmış, çözüm önerileri ve araştırmalar pek çok farklı disiplinde etkisini ortaya koymuştur. Bu alanlardan biri de ekoeleştiridir. Pek çok tartışmada söz konusu edilen ekoeleştirinin izlerini farklı disiplinler ve bakış açıları aracılığıyla irdelemek de mümkündür. Bu disiplinlerden biri de kuşkusuz edebiyattır. Topluma dair derin kodlar barındıran edebiyat, söz konusu insanı ve insanın doğayla ilişkisini anlamanın en etkili yöntemlerindendir. Çünkü edebi dünya, içinde var olduğu topluma dair pek çok değişkeni bünyesinde barındırmaktadır. İnsanın çevreye yerinde olmayan müdahaleleri neticesinde ortaya çıkan ve doğa-insan ilişkisine edebiyatla ışık tutan ekoeleştiri kavramı, İkinci Yeni şairlerinden İlhan Berk'in şiirlerinin yorumlanmasında da başvurulabilecek kuramlardan biridir. Çalışmamızın birinci bölümünde İlhan Berk'in hayatı ve eserleri; ikinci bölümünde ekoeleştiri kavramı ve ekoeleştirinin gelişimiyle ortaya çıkan kuramlar; üçüncü bölümünde ise İlhan Berk'in yazdığı şiirlerden yola çıkarak şairin doğayı ele alış şekli ekoeleştiri ve farklı ekoeleştiri kuramları çerçevesinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The actions that nature manifests in accordance with its own order are also echoed by human beings through their own existence and development. When human beings engage in these actions within the natural order, a major problem arises that requires solutions, and solution proposals and research have revealed their impact in many different disciplines. One of these fields is ecocriticism. It is also possible to explore the traces of ecocriticism, often cited in discussions, across various disciplines and perspectives. One of these disciplines is undoubtedly literature. Literature, which offers profound insights into society, is one of the most effective methods for understanding human beings and their relationship with nature. Because the literary world contains many variables about the society in which it exists. The concept of ecocriticism, which emerged as a response to humanity's inappropriate interventions in the environment and sheds light on the nature-human relationship through literature, is one of the theories that can be applied in the interpretation of the poems by İlhan Berk, one of the İkinci Yeni poets. In the first part of our study, İlhan Berk's life and works; in the second part, the concept of ecocriticism and the theories that emerged with the development of ecocriticism; in the third part, İlhan Berk's approach to nature in his poems will be examined within the framework of ecocriticism and various ecocritical theories.