İlhan Berk şiirinde nesne sorunu
Objects from the phenomenological perspective in İlhan Berk's poetry
- Tez No: 117409
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT SAİT HALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET 1918 yılında Manisa'da doğan, Türk şiirinin en üretken şairlerinden İlhan Berk' in poetikası sürekli bir değişim üzerine kuruludur. Tüm yeryüzünü yazma istemindeki Berk için her şiir, kitap yeni bir başlangıçtır. Birçok nesneyi şiirine sokan Berk, şiirin tanımı konusunda kesin duruş edinme kaygısı taşımadığından, kapalı bir şair olarak nitelendirilmiştir. Bu çalışmada, İlhan Berk şiiri fenomenolojik yaklaşımı bir perspektif olarak kullanan Cenevre Okulu'nun eleştiri yöntemiyle incelenmiştir. Nesnelerin özünü bulmayı amaçlayan Husserl,“doğal tavrı”ayraca alarak fenomenolojik indirgeme yapar. Bir süreç gerektiren bu indirgeme yöntemiyle nesnenin değişmeyen, genel özüne ulaşılır. Cenevre Okulu da Husserl' in bu yönteminden yararlanarak, bu çalışma için, şairin bilincinde nesneye ne tür bir anlam ya da öz yüklediğini saptar. Nesnelerin ayraca alınarak indirgemeye uğratıldığı bu yöntem aracılığıyla Berk şiirinin çok katmanlı anlam yapısı açıklanmaktadır. Berk şiirinde bu anlam katmanlarından birisi aşk, kadın, ve cinsellik değişmeyen (temalar) olarak okur karşısına çıkar. Bu temaların da ardında Berk' in varoluşsal duruşu, tekrarlayan yapılarla saptanır. Cenevre Okulu'nun tekrarlan dikkate alarak ulaştığı anlamsal bütünlük ya da anlama yönelik saptamalar Berk' in şiirinde aşkın, cinselliğin, kadın ve varoluşun yerini ortaya koyar. Öte yandan nesnelerin kazandığı anlamlar ve bütünlüğü oluşturan temalar göz önünde bulundurulduğunda, Berk'in özgün değil, aksine gelenekle yakın ilişkisi olduğu ortaya çıkar. Özgün olduğu ve“deneyciliği”ni gösterdiği nokta ise şiirlerinde uyguladığı biçimdir. Çalışma sonunda ulaşılan nokta, kapalılığı zaman zaman anlamsızlıkla karıştırılan Berk şiirinin değişmeyen, tutarlı bir bakış açısı ve düşünce sistemiyle kurulduğunu gösterir. Fakat her kitap ve şiirde bu düşünce sistemiyle değil, uyguladığı biçim ile değişimi sağladığı ve özgünleştiği anlaşılır. anahtar sözcükler: aşk, cinsellik, fenomenolojik indirgeme, nesne 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objects From The Phenomenological Perspective in İlhan Berk's Poetry The poetics of Ühan Berk (b. 1918), one of the most creative Turkish poets, depends on continuous change. Every poem is a new start for Berk who wishes to write the world itself. Since Berk, who includes many objects in his poetry, does not concern himself with reaching a stable definition of poetry, he is known to be an inscrutable poet. In this study, the poems of İlhan Berk are examined by the critical method of the Geneva School which used the phenomenological approach as a perspective. Husserl, who aims at reaching the essence of objects, makes phenomenological reductions by placing“natural attitude”in parentheses. The essence of the objects is reached by this reduction method requiring a process. The Geneva School also determines what kind of meaning or essence the poet gives the object in his consciousness by utilizing Husserl' s approach. The multilayered meaning structure in Berk's poems is explained by this method where objects are reduced by taking them into parentheses. Some of the layers of meaning in Berk's poems are perceived as love, woman, sexuality, which are the immutable themes. Beyond these themes, the existential position of Berk is determined by means of recurring structures. The integrity in meaning or determinations, which the Geneva School reached by taking repetitions into consideration, reveal the position of woman and existence. At the same time when the meanings of the objects and the themes composing the integrity are considered, despite the thought that he is an original poet, Berk is seen to have a close relationship with the tradition. The structure in Berk's poetry is where Berk is original and applies his experimentation. The result reached by this study shows that Berk's poem, the obliqueness of which is sometimes confused with meaninglessness, is essentially composed by a stable, coherent point of view. However, Berk achieves change not by the thought system in every book and poem, but he acquires originality by the form he applies. key words: love, sexuality, phenomenological reduction, object IV