Spina bifidalı bireylerde üst ekstremiteye yönelik pliometrik ve dirençli egzersizlerin gövde dengesi üzerindeki etkisi
Effects of upper extremity plyometric and resistance exercises on trunk balance in individuals with spina bifida
  1. Tez No: 953437
  2. Yazar: ROJHAT GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR SÜRENKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Spina Bifidalı bireylerde üst ekstremiteye yönelik pliometrik ve dirençli egzersizlerin gövde dengesi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 6-12 yaş arası Spina Bifida tanısı almış 28 kişi dahil edildi. Bireyler 2 gruba ayrıldı. Grup 1'e (n=14) pliometrik egzersizler, Grup 2'ye (n=14) dirençli egzersizler uygulandı. Ambulasyon düzeyleri Hoffer sınıflandırma sistemi kullanılarak belirlendi. Gövde kontrolü değerlendirmesi için Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (GKÖS), denge değerlendirmesi için ise Pediatrik Denge Skalası (PDS) kullanıldı. Pliometrik egzersiz gruplarında son testte alınan GKÖS toplam skor ortalamaları ön teste göre istatistiksel olarak yüksek olduğu (p0,05) gözlemlendi. Pliometrik egzersiz gruplarında son testte alınan PDS toplam skor ortalamaları ön teste göre istatistiksel olarak yükseldi (p0,05). Sonuç olarak; Pliometrik egzersizler Spina Bifidalı bireyler üzerinde hem gövde dengesi hem de denge üzerinde daha etkili olmuştur. Bu sonuçlara rağmen daha güvenilir bilgiler elde edebilmek için daha geniş alanlarda daha kapsamlı çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of plyometric and resistive exercises for the upper extremities on trunk balance in individuals with Spina Bifida. 28 individuals diagnosed with Spina Bifida between the ages of 6-12 were included in the study. Individuals were divided into 2 groups. Plyometric exercises were applied to Group 1 (n=14), and resistive exercises were applied to Group 2 (n=14). Ambulation levels were determined using the Hoffer classification system. Trunk Control Measurement Scale (TCMS) was used for trunk control assessment, and Pediatric Balance Scale (PBS) was used for balance assessment. In the plyometric exercise groups, the TCMS total score averages obtained in the post-test were statistically higher than the pre-test (p0.05). In the plyometric exercise groups, the PBS total score averages obtained in the post-test were statistically increased compared to the pre-test (p0.05). In conclusion; Plyometric exercises were more effective on both trunk balance and balance in individuals with Spina Bifida. Despite these results, more comprehensive studies should be conducted in larger areas to obtain more reliable information.