H. 1082 (1671-72) tarihli Maliyeden Müdevver defterine (Mad 9849) göre Osmanlı Devleti'nin askerî, mali ve sosyal durumu
The military, financial and social state of the ottoman empire according to the 'Maliyeden Mudevver' (Mad 9849) book dated h. 1082 (1671-72)
  1. Tez No: 953438
  2. Yazar: İBRAHİM ULUSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Osmanlı Devleti mali konulara ilişkin pek çok kayıt tutmuştur. Ahkâm defterleri bu nevi kayıtları içerdiği gibi Maliyeden Müdevver Defterleri de mali konuları ihtiva etmektedir. Bu defterlerin içeriğinde askerî, mali ve sosyal konulara dair çeşitli hükümler yer almaktadır. Çalışmamızı ise Maliyeden Müdevver Defterler fonundan 9849 numaralı defter teşkil etmektedir. 1671-1672 yıllarını kapsayan bu deftere; askerî, mali ve sosyal alanda yapılan harcamalar, yaşanan anlaşmazlıklar ve muhtelif sorunlar yansımıştır. Söz konusu deftere yansıyan meseleler tasnif edilerek, farklı başlıklar altında değerlendirilmesi yapılmıştır. Bunlar askerî alanda mevacib, mühimmat, görev tevcihi, iaşe, kale tamiri; mali alanda mukataa, vergi tahsilatı, görev tevcihi, tereke, müsadere, borçlar; sosyal alanda konar-göçer cemaatlerin ve reayanın yönetimi, hac organizasyonu, dinî kurumlara yapılan görev tevcihi, vakıflar, din görevlilerin maaşları, cami/mescit tamiri başlıkları altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire maintained extensive records concerning financial matters. In addition to Ahkâm books, which contain such records, the Maliyeden Müdevver books also encompass financial subjects. These books include various informations pertaining to military, financial, and social issues. This study is based on book number 9849 from the Maliyeden Müdevver series. Covering the years 1671–1672, this book reflects expenditures, disputes, and various problems related to military, financial, and social domains. The issues recorded in the book have been classified and evaluated under different thematic headings. These are as follows: Military affairs salaries (mevacib), ammunition, assignment of duties, provisioning, and fortress repairs; Financial matters tax farms (mukataa), tax collection, appointment to official posts, estates (tereke), confiscations (müsadere), and debts; Social affairs administration of nomadic communities and peasants (reaya), organization of the Hajj pilgrimage, appointment of officials to religious institutions, foundations (waqfs), salaries of religious personnel, and the repair of mosques and masjids.