Türkiye şiferton potansiyeli ve şiferton zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 95344
  2. Yazar: EBRU ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Maden Mühendisliği Yüksek Mühendislik Tezi TÜRKİYE ŞİFERTON POTANSİYELİ VE ŞİFERTONUN ZENGİNLEŞTİRİLMESİ Ebru ATILGAN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof.Dr. Erdoğan YİĞİT (Aralık 2000, 53 sayfa) Bu çalışma beş bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde refrakter hammaddeler hakkında genel bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde şifertonun genel özellikleri, refrakter hammaddeler içindeki yeri ve oluşumu anlatılmaktadır, ve ülkemizdeki gelişimi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Zonguldak Taş Kömürü Havzası'nda şifertonun yataklanması, işletilebilirliği ve üretim yöntemi, üzerinde durulmaktadır. Deneysel çalışmaları anlatan dördüncü bölümde şifertonun flotasyonla zenginleştirilmesi amacıyla Zonguldak Kırat Mevkiinden alınan şiferton numuneleri kullanılmış, flotasyon için optimum koşullar saptanmaya çalışılmıştır. Reaktif cinsi, miktarı, pH, numune boyutunun flotasyon üzerine etkileri belirlenmiştir. Ayrıca manyetik ayırma yöntemi ile yapılan deneysel ıııÖZET (devam ediyor) çalışmalarda kavurma sıcaklığı, numuneye uygulanan manyetik akım ve tane boyutu değişiminin yöntem üzerine etkileri irdelenmiştir. Beşinci bölümde ise yapılan çalışmaların sonuçlan değerlendirilmiş ve konuyla ilgili çeşitli öneriler verilmiştir. Anahtar Sözcükler : Şiferton, Flotasyon, Manyetik Ayırma Bilim Kodu : 607.02.03 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis TURKISH FIRE CLAY POTENTIAL AND FIRE CLAY BENEFICATION Ebru ATILGAN Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Thesis Advisor : Prof.Dr. Erdoğan YIGIT December 2000, 53 pages This study covers five chapters. In the first chapter, general information about refractory raw materials is given. The second chapter is about general properties of fire clay and its place amongst refractory raw materials, fn the third chapter, bedding, mining and processing facilities of Zonguldak Hard Coal Basin clay deposits are discussed. In the fourth chapter experimental studies are discussed. Following sample characterisation, flotation studies and factors affecting the flotation of the fire clay like pH, sample size, promoters etc. is given. Magnetic separation facilities of the sample were also considered. A series of test was carried out on the material roasted at various temperature levels. The magnetic separation studies were conducted considering sample size, roasting temperature ICC TOlSSl^üCiOETu/ıi tü'jj,,,ABSTRACT (continued) and magnetic field. In the final chapter, results of the overall study are discussed and some proposals on the separation conditions are made. Key Words : Fire Clay, Flotation, Magnetic Separation Science Code : 607.02.03 VI