Mevcut 1/25000 ölçekli harita verilerinden sayısal arazi modeli ve ortofoto harita üretilebilirliğinin araştırılması
The Production of digital terrain model and orthophoto map by using existing 1/25000 scale map data
- Tez No: 95345
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MEVCUT 1/25 000 ÖLÇEKLİ HARİTA VERİLERİNDEN SAYISAL ARAZİ MODELİ VE ORTOFOTO HARİTA ÜRETİLEBİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Erdoğan AKDENİZ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : ProtDr. Şenol KUŞÇU Haziran 2000, 97 sayfa Bu tez çalışması ile, Harita Genel Komutanlığı arşivlerinde bulunan 1 :25 000 ölçekli ülke temel topoğrafik haritalarına ait sayısal ve analog verilerin tanıtılması, bu verilerden yararlanılarak Sayısal Arazi Modeli (SAM) ve Sayısal Ortofoto Harita (SOFHA) üretilebilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, öncelikle SAM ve SOFHA konularında bazı temel kavramlar verilmiş, daha sonra uygulama alanı olarak seçilen, 1 :25 000 ölçekli Zonguldak E28- d4 paftası için, mevcut verilerden yararlanarak iki farklı yöntemle Sayısal Yükseklik Modeli (SYM) üretimi ve bu SYM'leri kullanarak SOFHA üretimi gerçekleştirilmiştir. mÖZET (devam ediyor) Uygulamada, temel veriler olarak, Harita Genel Komutanlığı (HGK) arşivlerinde mevcut uygulama alanım kapsayan, 1 :25 000 ölçekli yükseklik paftası (YÜKPAF), 1:35 000 ölçekli hava fotoğrafları, bölgeye ilişkin jeodezik ve fotogrametrik kontrol nokta değerleri kullanılmıştır. îlk önce, biri YÜKPAF'tan, diğeri hava fotoğraflarından otomatik korelasyonla olmak üzere, iki farklı SYM üretilmiştir. îkinci aşamada ise, bu SYM'lerden yararlanarak 1:25 000 ölçekli iki adet ortofoto haritanın üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen bu ortofoto haritaların doğruluğu hakkında bilgi edinebilmek için, ortofotolar üzerinde ve uygulama alanına ilişkin stereo modeller üzerinde, belirgin olarak görülebilecek 67 adet detay noktasının koordinatları ölçülmüştür. Daha sonra, Stereo modeller üzerinden elde edilen koordinat ölçüleri baz alınarak bir karşılaştırma yapılmış olup, bu karşılaştırma sonunda, otomatik korelasyonla elde edilen SYM'den yararlanarak üretilen SOFHA'ya göre, YÜKPAF'tan elde edilen SYM'ye dayanarak üretilen SOFHA'mn daha doğru olduğu saptanmıştır (ms (yp) = + 2.58m., mz (yp) = - 0.1 İm.; ms (ok) = +10.88m., mz(0K) = + 1.55m.). Ayrıca, mevcut verilerden ortofoto harita üretiminin vektör harita üretiminden yaklaşık % 70 daha kısa sürede gerçekleştirilebileceği bu tez çalışmasında ortaya çıkan, diğer bir sonuç olmuştur (Wekha =120 saat, îsofha = 30 saat). Anahtar Sözcükler : Sayısal Arazi Modeli, Sayısal Ortofoto, Yükseklik Paftası, Digital Fotogrametri Bilim Kodu: 616.02.01 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis THE PRODUCTION OF DIGITAL TERRAIN MODEL AND ORTHOPHOTO MAP BY USING EXISTING 1/25 000 SCALE MAP DATA Erdoğan AKDENİZ Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Thesis Advisor : Prof.Dr. Şenol KUŞÇU June 2000, 97 pages In this thesis, the introduction of analog and digital data that belong to the basic 1 :25 000 scale topographic maps in General Command of Mapping, the search for the feasibility of the production of the Digital Terrain Model (DTM) and Digital Orthophoto Map (DOM) from the above mentioned data are aimed. Concerning that frame, some basic concepts about DTM and DOM have been explained. Later on DTM and DOM have been produced by two different methods from existing data belonging to 1:25 000 scale Zonguldak E28-d4 map sheet which waschosen as a test field. In application; 1:25 000 Scale Digital Elevation Contour in General Command of Mapping for test field, 1:35 000 scale air photos and the geodetic and photogrammetric control point coordinates that belong to the test field are used as basic data.ABSTRACT (continued) First, two different DTMs are produced by using Digital Elevation Contour and aerial photographs with automatic correlation method. Then, by means of these DTMs the production of the DOMs are implemented. The coordinates of the 67 cleary defined feature points on the DTMs and stereo models belong to the test field are measured for obtaining information about the accuracy of these DTMs. These coordinates have been compared with the coordinates obtained from the stereo models. It was concluded that the accuracy of the orthophoto produced from Digital Elevation Model obtained from Digital Elevation Contour is better than the accuracy of the orthophoto produced from Digital Elevation Model by automatic correlation. And another result came out in this thesis is that the production of DOM from existing data can be produced in a shorter time ( approximately % 70 ) than the production of vector map. Key Words : DTM, Digital Ortohophoto, Digital Elevation Contour, Digital Photogrammetry. Science Code: 616.02.01 V]