Gebeler için kaiser fiziksel aktivite anketi'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması
Investigation of Turkish validity and reliability of kaiser physical activity questionnaire for pregnants
- Tez No: 468847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA TOPUZ, PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, kadınlarda fiziksel aktivite seviyesini değerlendirmek amacıyla geliştirilen Kaiser Fiziksel Aktivite Anketi (KFAA)'ni Türkçe'ye uyarlamak, Türk gebe kadınlarda geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 29.3± 5.0 yıl olan, obstetrik ve tıbbi komplikasyonu olmayan 151 gebe katıldı. Olguların demografik özellikleri ve gebeliğe ait bilgileri kaydedildi. KFAA'nın önce Türkçe'ye uyarlaması yapıldı. Her bir olguya fiziksel aktivite seviyesini belirlemek amacıyla KFAA ve Gebelik Fiziksel Aktivite Anketi (GFAA) uygulandı. 35 gebenin 1 hafta boyunca toplam enerji harcaması fiziksel aktivite monitörü (SenseWear Pro 3 Armband) ile değerlendirildi. KFAA'nın güvenirlik araştırması için 151 olguya 1 hafta sonra ölçek tekrar uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the validity and reliability of the Turkish version of Kaiser Physical Activity Survey (KPAS), which was developed to assess the level of physical activity in women. 151 pregnant women with a mean age 29.3 ± 5.0 years and no obstetric and medical complications were included this study. The demographic and obstetric characteristics of participants were collected. To determine the level of physical activity, each subject completed KPAS and Pregnancy Physical Activity Questionnaire (PPAQ). The total energy expenditure of 35 pregnants for 1 week was assessed by physical activity monitor (SenseWear Pro 3 Armband). In the first step, KPAS was adapted to Turkish. For the reliability of the KPAS, the scale was re-administered after 1 week to 151 pregnant women.