Sağlıklı gebelerde PACE 2C nükleik asit hibridizasyon yöntemi ile Chlamydia trachomatis ve Neisseria gonorrhoeae'nin tanımlanması
The identification of Chlamydia trachomatis and Neisseria gonorrhoeae in healthy pregnant woman by using PACE 2C nucleic acid hybridization technique
- Tez No: 171872
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ TÜRET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
70 ÖZET Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nün Gebe Polikliniği'ne rutin kontrolü için gelen, sağlıklı gebelerde C. trachomatis ve N. gonorrhoeae enfeksiyonlarının prevalansını belirlemek ve kültür dışı tanı metodlarından hibridizasyon yöntemini değerlendirmek amaçlanmıştır. Yaşlan 18-39 arası değişen, sağlıklı 102 gebeden ve farklı nedenlerle jinekoloji polikliniğine başvuran 54 hastadan endoservikal sürüntü örnekleri alınmıştır. Örnekler Gen- Probe PACE 2C C. trachomatis/N. gonorrhoeae nükleik asit hibridizasyon yöntemi ile çalışılmıştır. Pozitif sonuç C. trachomatis ve/veya N. gonorrhoeae rRNA varlığım göstermiş, pozitif sonucu değerlendirmek için sadece C. trachomatis rRNA'sını saptayan DNA probu kullanılarak yeni bir hibridizasyon testi yapılmıştır. Chlamydia trachomatis 102 gebenin 12'sinde (%11.7), N. gonorrhoeae 102 gebenin 9'nda (%8.8) pozitif bulunmuştur. Kontrol grubunda ise C. trachomatis 54 hastanın 4'ünde (%7.4), N. gonorrhoeae 54 hastanın 5 'inde (%9.3) pozitif bulunmuştur. Sonuçlarımız gebelerdeki C. trachomatis ve N. gonorrhoeae sıklığının, gebe olmayan ve riskli davranışlar sergilemeyen kadınlardakiyle istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmadığım göstermektedir (p>0.05). Semptomlar ve fizik muayene bulguları bu enfeksiyonların tanısında yeterli olmadığı için mutlaka laboratuvar yöntemleri ile tanımlanmaları gerekmektedir. Bu enfeksiyonların oluşturduğu kötü sonuçlardan korunabilmenin tek yolunun, seksüel aktif çağdaki tüm kadınların C. trachomatis ve İV. gonorrhoeae yönünden hızlı ve güvenli test yöntemleri ile taranarak, enfekte olguların ve partnerlerinin tedavi edilmeleri olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY The aim of this study was to identify the prevalance of C. trachomatis and N. gonorrhoeae infections in healty pregnant women by using nucleic asid hybridization method. The study group consisted of 102 healty pregnant women of ages between 18 and 39 years. Fifty-four gynecological patients with no complaints of infection served as control group. Endoservical smears were collected from the study and control groups. The presence of either C. trachomatis and N. gonorrhoeae rRNA in the samples were detected by using Gen Probe PACE 2C C. trachomatis/N. gonorrhoeae nucleic acid hybridization kit. Positive samples were further investigated by using specific nucleic probes directed to C. trachomatis rRNA. Chlamydia trachomatis nucleic acid was detected in 12out of 102 (11.7%) pregnant women and 4 out of 54 (7.4%) in control group. N. gonorrhoeae nucleic acid was detected in 9out of 102 (8.8%) pregnant women and 5out of 54 (9.3%) in control group. The relationship between N. gonorrhoeae or C. trachomatis infection and demographic data including age, parity and the use of contraceptive methods was evaluated statistically. The query of symptoms and physical examination are not reliable in the diagnosis of C. trachomatis and JV. gonorrhoeae infections. Laboratory screening tests should be used to prevent the spread of these infections, which in turn, will help to avoid the undesired consequences.