Tetrasiklin antibiyotiklerin ısı destekli perkarbonat oksidasyonu ile sürdürülebilir arıtımı
Sustainable treatment of tetracycline antibiotics by heat supported percarbonate oxidation
- Tez No: 953460
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE VARANK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, tetrasiklin (TC) ve oksitetrasiklin (OTC) antibiyotiklerinin ısı destekli perkarbonat oksidasyon prosesi ile bozunma performansı incelenmiştir. PC dozu, başlangıç pH'ı, sıcaklık ve başlangıç kirletici konsantrasyonu gibi çeşitli parametrelerin tetrasiklin antibiyotiklerin giderimi üzerindeki etkileri araştırılmış ve optimum koşullar belirlenmiştir. Bozunma kinetiği, birinci dereceden hız denklemi ile modellenmiş; aktivasyon enerjileri ise sıcaklığa bağlı reaksiyon hızlarına dayanarak hesaplanmıştır. Optimum koşullar altında (80 °C, 4 mM PC dozu, ham pH (6.82) ve 10 mg/L başlangıç konsantrasyonu), TC ve OTC'nin giderim verimleri sırasıyla %80,2 ve %71,6 olarak elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, artan sıcaklığın hem TC hem de OTC giderim verimliliği üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu ve optimum giderimin 80 °C'de elde edildiğini göstermiştir. Benzer şekilde, SPC dozunun bozunma davranışı üzerinde etkili olduğu ve optimum konsantrasyonun 4 mM olduğu belirlenmiştir. Cl- , HCO3 - , NO3 - , SO4 -2 ve PO4 -3 anyonlarının giderim verimliliği üzerinde etkileri incelenmiştir. Clve HCO3 - iyonlarının giderim verimliliği üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu; buna karşılık NO3 - , SO4 -2 ve PO4 -3 iyonlarının etkisinin ihmal edilebilir düzeyde olduğu gözlemlenmiştir. Radikal süpürme deneyleri, hidroksil (•OH), süperoksit (•O2 - ) ve karbonat (•CO3 - ) radikallerinin proseste aktif rol oynadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the degradation of tetracycline and oxytetracycline by heat-assisted percarbonate oxidation processes. The effects of various operational parameters -including SPC dosage, initial pH, temperature, and initial pollutant concentration- were evaluated to optimize removal efficiency. The degradation kinetics were modelled using a pseudo first-order rate equation, and activation energies were calculated based on temperature-dependent reaction rates. Under optimum conditions (80°C, 4 mM SPC dose, raw pH (6.82), 10 mg/L initial concentration), the removal efficiencies of TC and OTC were obtained as 80.2% and 71.6%, respectively. The results showed that both TC and OTC removal efficiencies improved significantly with increasing temperature, with optimal performance observed at 80 °C. Similarly, SPC dosage had a strong influence on the degradation behaviour, with an optimal concentration identified at 4 mM. When the effects of anions (Cl- , HCO3 - , NO3 - , SO4 -2 , PO4 -3 ) were examined, it was observed that Cland HCO3 - negatively affected the removal efficiency whereas NO3 - , SO4 -2 and PO4 -3 had negligible effect. Radical scavenging experiments indicated that hydroxyl (•OH), superoxide (•O2 - ) and carbonate (•CO3 - ) radicals play an active role in the process.