Ankara ilinde tüketime sunulan bazı gıdalarda tetrasiklin antibiyotik kalıntılarının varlığının araştırılması
Investıgatıon of the presence of tetracycline antibiotic residues in some foods consumed in Ankara
  1. Tez No: 862462
  2. Yazar: ÖZDEGÜL BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET ER DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hayvansal gıdalarda antibiyotik varlığı ve toplam aerobik mezofilik bakteri sayısının (TAMB) tespiti gıda güvenliği ve insan sağlığı açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Ankara ilinde tüketime sunulan bazı hayvansal gıdalar tetrasiklin antibiyotik kalıntıları ve TAMB varlığı açısından araştırılmıştır. Bu amaçla, farklı firmalara ait 27 tavuk eti, 15 yumurta, 32 pastörize süt ve açık satılan 8 çiğ süt olmak üzere toplam 82 gıda örneği antibiyotik kalıntıları açısından enzim bağlı immünosorbent (ELISA) tekniği ile analiz edilmiştir. TAMB varlığı ise klasik yöntemler ile araştırılmıştır. Bulgularımıza göre, 82 gıda örneğinin 9'unda (%10,98), 0,90-11,24 ppb (µg/kg, µg/l) arasında değişen konsantrasyonlarda tetrasiklin varlığı tespit edilmiştir. Yumurta örneklerinde tetrasiklin tespit edilmemiştir. Tetrasiklin açısından pozitif tavuk eti ve süt örneklerinin ortalama düzeyi (±S.H) sırasıyla 1,59 µg/kg ve 6,40±1,68 µg/l olarak bulunmuştur. İncelenen tavuk eti TAMB sayıları A, B, C firmaları için sırasıyla 4,78± 0,09; 5,68± 0,17 ve 4,38± 0,11 log kob/g olarak tespit edilmiştir. Bununla birlikte, F, G, H firmalarına ait pastörize süt ve çiğ süt örneklerinin (I) TAMB sayıları sırasıyla 3,40± 0,22; 4,09± 0,20; 3,11± 0,23; 6,64± 0,13 log kob/ml olarak bulunmuştur. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgulara göre tüm örneklerin tetrasiklin düzeyleri Türk Gıda Kodeksi değerleri içinde bulunmuştur. Sonuç olarak, bu araştırmada tetrasiklin antibiyotiklerinin tespitinin ve mikrobiyolojik analizlerin gıda güvenliği ve insan sağlığı açısından önemi vurgulanmıştır. Özellikle hayvansal gıdalarda antibiyotiklerin analitik yöntemlerle izlenmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The presence of antibiotics in animal foods and the determination of the total aerobic mesophilic bacteria (TAMB) counts are important in terms of food safety and human health. In this study, it was aimed to investigate the presence of tetracycline antibiotic residues and the TAMB in some foodstuffs consumed in Ankara, Turkey. For the purpose, a total of 82 food samples such as 27 chicken meat, 15 eggs, 32 pasterizued milk belonging to different firms and unpackaged 8 raw milk for antibiotic residues were analyzed by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) technique. Also, presence of TAMB was investigated with classical method. According to our findings, in 9 (10.98%) of 82 food samples, the presence of tetracycline was detected in concentrations ranging between 0.90-11.24 ppb (µg/kg, µg/l). Tetracycline was not detected in the samples of eggs. The mean level (±S.E) of positive tetracycline of chicken meat and milk samples were found to be 1.59 µg/kg and 6.40±1.68 µg/l, respectively. TAMB counts of the examined chicken meat samples belonging to A, B, C firms were found to be 4.78± 0.09; 5.68± 0.17 and 4.38± 0.11 log cfu/g respectively. However, TAMB counts of the pasterizued milk samples belonging to F, G, H firms and raw milk (I ) were found to be 3.40± 0.22; 4.09± 0.20; 3.11± 0.23; 6.64± 0.13 log cfu/ml respectively. Our data revealed that tetracycline levels found in all samples were within the Turkish Food Legislation values. Finally, the importance of the detection of antibiotics and microbiological analysis in terms of food safety and human health and the importance of food control are emphasized in the present study. Analytical methods for the monitoring of antibiotics in animal foods is important.