Marka deneyimi ve transmedya hikayeciliği: Come to Beşiktaş örneği
Brand experience and transmedia storytelling: The Come to Beşiktaş example
  1. Tez No: 953466
  2. Yazar: ZEHRA YELBOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARAÇOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Spor, İletişim Bilimleri, Advertising, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Jean-Jacques Rousseau'nun da ifade ettiği üzere,“Söz insanı diğer hayvanlardan, diller ise milletleri birbirinden ayırır.”Bu bağlamda iletişim, insan varoluşunun temel bir bileşeni olarak ortaya çıkarken; kitle iletişimi, farklı kültürleri ve toplumları birbirine bağlayan önemli bir araç hâline gelmiştir. İnsanlık, bu iletişimsel bağlar aracılığıyla toplumsal ilişkiler kurmuş, bu ilişkiler de bireylerde aidiyet duygusunun gelişmesine zemin hazırlamıştır. Nitekim insan, sosyal bir varlık olarak tanımlanmış ve doğası gereği başkalarıyla etkileşim kurma ihtiyacı duymuştur. Bu gereksinim, medya olarak adlandırılan kitle iletişim araçları aracılığıyla karşılanmış; medya, bireyleri bir araya getirerek ortak deneyim alanları yaratmıştır. Zamanla medya yapısal ve teknolojik olarak dönüşüm geçirmiş, bu dönüşüm bireyleri ve toplumları da derinden etkilemiştir. Bilginin dolaşımı hız kazanmış; bireyler bilgiye daha hızlı ve kolay biçimde ulaşabilir hâle gelmiştir. Bu süreçte, medya gibi pazarlama kavramı da dönüşüme uğramış; küresel ölçekte yaşanan sosyo-ekonomik ve kültürel değişimlerin etkisiyle pazarlama anlayışları evrilmiştir. Günümüzde pazarlamanın temel amacı, tüketiciye değer sunmak ve bu değer üzerinden kalıcı ilişkiler kurmaktır. Bu noktada iletişimin merkezi unsurlarından biri olarak hikâye anlatıcılığı öne çıkmaktadır. Anlatılar, bireylerin dikkatini çekmekte, duygusal bağ kurmalarını sağlamakta, merak ve arzu uyandırarak onları davranışsal olarak yönlendirebilmektedir. Öte yandan medya, tarihsel süreç içerisinde yalnızca teknolojik olarak değil, içerik ve kullanım biçimleri açısından da evrilmiştir. Medya tüketimiyle şekillenen kültürel yapılar değişmiş; bu değişim yeni iletişim biçimlerini ve anlatı tekniklerini de beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda ortaya çıkan transmedya hikâye anlatıcılığı, çoklu medya platformları üzerinden sürdürülen bütüncül ve katılımcı anlatı stratejileri ile hem medya kullanımını hem de hikâye anlatımını dönüştürmüştür.
Özet (Çeviri)
As Jean-Jacques Rousseau aptly stated,“Words distinguished man from other animals, and languages from other nations.”Communication has always been inherent to human existence, while mass communication emerged as a powerful force uniting previously isolated cultures and societies. Through these communicative bonds, humanity established social relationships, which in turn fostered a sense of belonging. In this context, the human being evolved into a social creature. The intrinsic need for interpersonal interaction found its medium through mass communication technologies collectively referred to as“media.”Mass media played a pivotal role in bringing individuals together, facilitating shared experiences across time and space. As media technologies evolved, they not only transformed the modes of communication but also reshaped human behavior and societal structures. The dissemination of information became faster and more accessible than ever before. Parallel to this transformation, the concept of marketing also underwent significant evolution. In response to global developments and changing consumer expectations, contemporary marketing shifted its focus toward creating and delivering“value”to establish meaningful connections with audiences. Within this new communication paradigm, storytelling emerged as a central strategy. Narratives became tools for capturing attention, stimulating desire, and evoking curiosity. Simultaneously, the media landscape continued to evolve, influencing the cultural contexts of its users. The proliferation of diverse media platforms gave rise to new forms of communication and storytelling practices—most notably, Transmedia Storytelling. This approach leverages multiple media channels to construct integrated and participatory narrative experiences, reflecting the complex and dynamic nature of contemporary communication.