Alglerin biyolojik arıtımdaki önemi ve davranışlarının kinetik modellenmesi
Importance of algae in biological treatment and kinetic modelling of their behavior
- Tez No: 953472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ŞİMŞEK UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son zamanlarda tarımsal uygulamalar, kentleşme, sanayileşme gibi faktörler nedeniyle çevre kirliliği önemli ölçüde artmakta ve su kaynakları da bu durumdan etkilenmektedir. Atık suların arıtılmasında biyolojik arıtma yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikroalgler, atık sulardaki organik maddeleri besin olarak kullandığından, atık suların arıtılmasına yardımcı olur. Kinetik modelleme, bir kimyasal sürecin zamanla nasıl ilerlediğini anlamak için kullanılan bir matematiksel yaklaşım olup, reaksiyonların davranışını optimize etmemize yardımcı olabilir. Bu çalışma, Chlorella Vulgaris alg kültürü kullanılarak evsel atık sudan ve yüzey suyundan azot ve fosfor gideriminin modellenmesini amaçlamaktadır. Deneysel çalışmalarla nitrat azotu, amonyum azotu ve fosfat fosforu giderimleri incelenmiştir. Sonuçlar, mikroalglerin kirleticilerin uzaklaştırılmasını verimli bir şekilde gerçekleştirdiğini göstermektedir. Bu çalışmada, Chlorella Vulgaris'in büyüme dinamiklerini daha iyi anlamak için geliştirilmiş bir kinetik model uygulaması üzerine odaklanılmaktadır. Büyüme kinetiği için Monod denkleminin modifiye edilmiş hali (Silva ve Cerqueira modeli) kullanılarak mikroalglerin azot ve fosfor besin maddelerine göre spesifik büyüme hızları tek besin maddesi ve çoklu besin maddesi koşullarında karşılaştırılmıştır. Modelin parametreleri ile ölçüm sonuçları arasındaki uyum, SSE (Sum of Squared Errors) değeri ile değerlendirilmiş ve oldukça yüksek bulunmuştur. Sonuçlar, farklı substrat konsantrasyonları ve çevresel koşullarda besin etkileşimlerinin dinamiklerini anlamada önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, due to agricultural practices, urbanization, industrialization and other factors, environmental pollution has increased significantly and water resources are also affected by this situation. Biological treatment methods are widely used in the treatment of wastewater. Since microalgae use organic matter in wastewater as nutrients for growth, they help in the treatment of wastewater. Kinetic modeling is a mathematical approach used to understand how a chemical process progresses over time. This study aims to mathematically model nitrogen and phosphorus removal from domestic wastewater and surface water using Chlorella Vulgaris algal culture. Experimental studies were carried out in the batch reactor and nitrate nitrogen, ammonium nitrogen and phosphate phosphorus removals were investigated by measurements. The specific growth rates of microalgae based on nitrogen and phosphorus nutrients were compared under both single and multiple nutrient conditions using the modified Monod equation (Silva and Cerqueira model) for growth kinetics. The comparisons made under both single and multiple nutrient conditions allowed for the evaluation of the effects of nutrient availability on algal growth. The agreement between the model parameters and the measurement results was found to be quite high. This agreement was assessed using the Sum of Squared Errors (SSE) value. The results provide valuable data for understanding the dynamics of nutrient interactions under different substrate concentrations and environmental conditions.