Amasra bölgesi kömürlerinin katkısız biriketlenmesi
Briquetting of Amasra region coals without binder
  1. Tez No: 95348
  2. Yazar: TURAY HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi AMASRA BÖLGESİ KÖMÜRLERİNİN KATKISIZ BİRİKETLENMESİ Turay HALİLOĞLU Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. İbrahim BUZKAN Temmuz 2000, 118 sayfa Bu tez çalışmasında, Amasra Taşkömür Havzasında üretilen ve üretilmesi planlanan kömür damarlarından, sıcak biriketleme yöntemi uygulanarak katkı maddesiz biriket kömürü üretmek amacı güdülmüştür. Biriketleme çalışmaları öncesinde bu konuda yapılan çalışmalar,biriketleme teknolojisi, kömür biriketleme teknikleri ve çeşitleri kömürlerin biriketlenebilirliğine etki eden faktörler, kullanılan presler vb.bilgiler ile Amasra Havzasının Jeolojisi ve stok kömür durumları ile kömür satış fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir. Biriketleme çalışmaları öncesinde, bu amaçla kullanılacak olan Amasra kömür damarlarından yaklaşık 35 kg'lık oluk örnekleri damar bazında alınarak boyutlandırılmış, karakteristik özellikleri belirlenmiş ayrıca oluk örnekleri alınan kömür damarlarının makropetrografik özelliklerini belirlemek amacıyla damarı oluşturan her bir banttan (titotip) titizlikle örnekler alınarak sınıflandırılmış ve bu özellikleri makropetrografik stamplar halinde sunulmuştur. Hazırlanan kömür örnekleri katkı maddesiz, sıcak olarak hazırlanan sistemde biriketlenerek, elde edilen biriketlerinkarakteristik özellikleri belirlenerek sağlamlık testleri yapılmış olup üretilen biriketler değerlendirilerek öneriler sunulmuştur. Anahtar Sözcükler : Kömür, makropetrografi, biriket, katkı maddesiz biriket Bilim Kodu : 606.03.02
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis BRIQUETTING OF AMASRA REGION COALS WITHOUT BINDER Turay HALİLO?LU Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Geological Engineering Thesis Advisor : AssistProf.Dr. Ibrahim BUZKAN July 2000, 118 pages The aim of this thesis is, to product briquettes without binder by using hot methot, which has been producted from Amasra Hardcoal Basin and planned coal seams in Amasra. In this study, general knowledge of briquetting, briquetting technology, coal briquetting techniques and the factors that effect briquettebility, using presses in briquetting and general knowledges about Amasra,as the geology of Amasra and coal dumps and coal sales informations for Amasra Establisment have been given. Before all these workings, the trough samples had been taken (nearly 35 kg) from the coal producted seams and from planned coal seams, than had been classified, and determined the characterisrics all of these samples. Than the other sampling which will be helpfull for our working call as macropetrographical sampling have been done choosinessly from all the lithotypes of coal seams that I'd taken. The coal samples had been prepared for hot briquetting without binder. And some necessary tests as strength and iiicharacteristic properties for briquettes which have been producted had been done. Finally, all these workings have been evaluated and some suggestions have been given. Key Words : Coal, macropetrography, briquetting, briquetting without binder Science Code : 606.03.02 IV