Karabaş Velî ve Tarîkatnâme isimli eseri (Metin-inceleme)
Karabash Veli and his work entitled Tarikatnama (Text and analysis)
- Tez No: 953484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ BAYRAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Osmanlı Devleti'nin XVII. yüzyılda“duraklama dönemi”olarak adlandırılan sürecinde, dönemin en yaygın tarikatı olan Halvetiyye'nin önemli bir kolunun başında bulunan Karabaş Velî'nin tasavvuf literatürüne kazandırdığı eserlerden biri Tarîkatnâme'dir. Bu eser, İslam'ın şartlarını; halktan (avâm) başlayarak seçkinlere (havâs), oradan da seçkinlerin en seçkinlerine (ehassü'l-havâs) ulaşan bir müridin manevî yolculuğu çerçevesinde ele almaktadır. Bu çalışmada, Tarîkatnâme'nin günümüz harflerine aktarılması ve incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda eserin dört farklı nüshası karşılaştırılmış, içerdiği konular analiz edilmiştir. Çalışma, hem eserlerinde hem de hayatında şeriat ile tasavvuf arasındaki dengeyi önemseyen Karabaş Velî'nin düşünce dünyasını anlamaya ve aktarmaya imkân sunmaktadır. Birinci bölümde, Karabaş Velî'nin hayatı, eserleri, tasavvufî görüşleri ve Karabaşiyye kolu hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Tarîkatnâme'nin seçilen nüshalar esas alınarak günümüz Türkçesine aktarılan metnine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu metin, Karabaş Velî'nin düşünsel sistematiği bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışma, genel bir değerlendirme ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the seventeenth century, which is commonly referred to as the“Period of Stagnation”in the Ottoman Empire, Tarīqatnāma was authored by Karabaş Velî, the head of a branch of the Halvetiyya order, which was the most widespread Sufi order of the time. This work discusses the fundamental pillars of Islam through the spiritual journey of a disciple (murīd), beginning from the level of the common people (ʿawām), proceeding through the elite (khawāss), and ultimately reaching the elect of the elect (akhas al-khawāss). This study aims to transcribe and examine Tarīqatnāma, one of the significant contributions of Karabaş Velî to the Sufi literature. Four different manuscripts of the work were compared, and its main themes were analyzed. The study offers an opportunity to understand and convey the perspectives of Karabaş Velî, who, both in his writings and life, emphasized the balance between Sharīʿa and Sufism. The first chapter provides a brief overview of Karabaş Velî's life, his works, Sufi views, and the branch of the order known as Karabashiyya. The second chapter presents the transcription of Tarīqatnāma into the modern Turkish alphabet, based on selected manuscript copies. The third chapter analyzes the transcribed text in the context of Karabaş Velî's spiritual system and thought. The study concludes with a general evaluation.