Homonim hemianopsi'de telafi edici bakış stratejilerinin araştırılması
Investigation of compensatory viewing strategies in hemonymous hemianopia
  1. Tez No: 953485
  2. Yazar: KÜBRA ÇAYLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN SEVİM AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Optik yolda oluşan bazı lezyonlar görme alanlarında kayıplara yol açabilmektedir. Bu lezyon kaynaklı görme alanı kayıplarından biri de 'Homonim Hemianopsi (HH)'dir. Homonim Hemianopsi, her iki gözde aynı ölçüde görme alanının yarısının görmediği bir görme alanı kusurudur. Yapılan literatür taramaları sonucunda kafa pozisyonunun, görme alanı kusurlarını etkileyebilecek önemli bir unsur olduğu tespit edilmiştir. Ancak daha önce kafa pozisyonu ile ilgili elde edilen bilgilerin daha çok gözleme dayandığı fark edilmiştir. Bütün bu veriler bir araya geldiğinde, bu tez çalışmasında HH hastalarında kafa pozisyonlarının görme alan kaybına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Planladığımız çalışmada kafa pozisyonunun ölçümü esas alınmış bunu hesaplayabilmek amacıyla, kafa pozisyonu değişimlerinin dereceli olarak takip edilebileceği kameralı bir düzenek hazırlanmıştır. Bu çalışma da HH simülasyonu kullanılmış ve çalışma sağlıklı kontroller üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sırasında, katılımcılardan görsel tarama ve nokta sayma olmak üzere iki görev üzerinde performans göstermeleri istenmiştir, bu görevler yerine getirildiği esnada katılımcıların reaksiyon zamanları (RT) ölçülmüş ve bu RT'ı deney verileri için esas alınmıştır. Bu çalışma kapsamında; katılımcıların gösterdiği performans sırasında, farklı kafa pozisyonları arasında RT'ları açısından bir farklılık olup olmadığı, deneklerin kafaları serbest bırakıldığında gönüllü olarak kafalarını HH tarafına çevirme eğilimlerinin olup olmadığı ve eğer denekler kafalarını kör olan tarafa çevirme gibi bir eğilim gösteriyorlarsa, bu durumun onlar için fayda sağlayıp sağlamadığı yine RT'ları temel alınarak araştırılmıştır. Sonuç olarak, çalışmamızda, deneklerin kafalarının serbest bırakıldığı tekrarlarda, kafalarını simüle edilen görme alanı kusurunun olduğu yöne doğru çevirdiklerini ancak bu kafa hareketinin RT'ı üzerinde iyileştirici bir etkisi olmadığı, RT'ı üzerinde etkisinin karmaşık ve çok boyutlu olduğu anlaşılmıştır. Kafa hareketlerinin, yalnızca açısal büyüklükle değil, aynı zamanda zamanlama, hız ve göz hareketleriyle entegrasyonu gibi faktörlerle de ilişkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Some lesions that occur in the optical pathway can cause vision loss. One example of this is homonymous hemianopia (HH). HH is a visual field defect in which half of the visual field is lost in both eyes to the same extent. Literature reviews have revealed that head position can affect visual field defects. However, it has been noted that previous information on head position is largely based on observation. Taking all this information into account, the aim of this thesis is to investigate the effect of head position on visual field loss in cases of homonymous hemianopia. The planned study took head position measurement as its basis and prepared a camera-based setup to enable graded tracking of changes in head position. The study also involved HH simulation and was conducted on healthy controls. Participants were asked to perform two main tasks and their reaction times were measured while performing these tasks. These reaction times were used as experimental data. The study investigated whether reaction times differed between head positions, whether subjects voluntarily turned their heads towards the HH side when free to do so, and whether turning towards the blind side provided any benefit, again based on reaction times. In conclusion, our study found that when subjects' heads were free to move, they turned their head towards the direction of the simulated visual field defect. However, this head movement had no beneficial effect on reaction time (RT), and its impact was complex and multidimensional. It is thought that head movements are related not only to angular magnitude, but also to factors such as timing, speed and integration with eye movements.