Bazı fitahormonların Robinia pseudoacacia L. tohumlarının çimlenmesine ve 1+0 yaşındaki fidelerin büyümesine etkileri
Influence of some phytohormones on seed germination and annual seedling growth of acacia (Robinia pseudoacacia L.)
- Tez No: 95350
- Danışmanlar: PROF. DR. SURHAY ALLAHVERDİEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi BAZI FİTOHORMONLARIN Robinia pseudoaeaica L. TOHUMLARININ ÇİMLENMESİNE VE 1+0 YAŞINDAKİ FİDELERİNİN BÜYÜMESİNE ETKİLERİ Pınar DEMİRCİOĞLU Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Surhay ALLAHVERDİEV Mayıs 2000,53 sayfa Bazı fitohormonların R. pseudoacacia L. tohumunun çimlenmesi ve 1+0 yaşlı fidanlardaki gelişime etkisini görmek amacıyla PS-K, PS-A6, H2SO4, H2O ve Cam Kırıkları ile muamele edilen tohumlar beş ayn parsele ekilmiştir. Yapılan gözlemler sonucu çimlenmenin ilk bir ayda cam kırıkları, kontrol ve H^SO'de hızlı olduğu ancak 1. aydan sonra büyüme hızının PS-K, PS-A6 ile muamele edilen tohumlardan meydana gelen fidanlarda arttığını gözlenmiştir. 111ÖZET (devam ediyor) Büyüme döneminin sonunda, beş ayrı parselde fidanlardaki boy ve çap, yapraklarda boy ve çap ölçülmüş ayrıca parsellerde bulunan fidanlardaki yaprak miktarı sayılmış ve parsellerin birbirinden farkları Varyans Analizi ve Duncan Testi ile hesaplanmıştır. Sonuçta her bir parseldeki gelişmenin birbirinden farklı olduğu, PS-K ve PS-A6 tür hormonlarının gelişmeyi, kontrol ve cam kırıklarına göre büyük oranda hızlandırdığı, ispatlanmıştır. Anahtar kelimelenFitohormon, RobiniapseudoacaciaL, çimlenme, büyüme Bilim kodu: 502.19.01 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science (M. Sc.) Thesis INFLUENCE OF SOME PHYTOHORMONES ON SEED GERMINATION AND ANNUAL SEEDLING GROWTH OF ACACIA (Robinia pseudoacacia L.) Pınar DEMİRCİO?LU Zonguldak Karaelmas University Graduate School and Applied Sciences Department of Forest Engineering Thesis AdvisonProf. Dr. Surhay ALLAHVERDİEV May 2000,53 pages To see the germination of Robinia pseudoacacia L. seeds and the effect of growth on 1+0 agesapling by using some phytohormones seeds treated with PS-K, PS- A6, H2SO4, H2O, and broken glass were planted to five different plot of land. The result of obsvervations made showed us that at the first month, germination of seeds treated with broken glass, H20 and H2SO4 are fast but after first month, growth speed has increased on the saplings treat by PS-K, PS-A6.ABSTRACT (continued) After the growth period, in five different plot of land the length and calibre of saplings and leaves are measure and amount of leaves on the saplings counted. The difference of the plot of land were calculate by Varyans Analize and Duncan Test. As a result the growth is different on each plot of land, it has been proved that hormones like PS-K and PS-A6 are fastening the growth more than ffeO and broken glass. Key Words.Phytohormones, Robinia pseudoacaciaL., germination, growth. Science Code:502. 19.01 VI