Fitohormonların 2+0 yaşlı karaçam (pinus nigra arnold) fidanlarının büyüme ve gelişmeleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigaton effects of phytohormones on growth and development in 2+0 year karaçam (pinus nigra a rnold) seedlings
- Tez No: 139958
- Danışmanlar: PROF. DR. SURHAY ALLAHVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi FİTOHORMONLARIN 2+0 YAŞINDA KARAÇAM ( Pinus nigra Arnold ) FİDANLARININ BÜYÜME VE GELİŞMELERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Necdet DEMİR Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı Prof. Dr. Surhay ALLAHVERDİEV Temmuz 2003, 58 Sayfa Yüksek Mühendislik Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada ; Karaçamın {Pinus nigra Arnold) en yüksek büyüme ve gelişme gösteren fidanlarının üretim teknolojisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda büyüme ve gelişmeyi artıran tekniklerden fitohormonlann uygulanması tekniği kullanılmış olup en iyi büyüme ve gelişmenin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Karaçam ülkemizde en önemli ibreli tür olup İç Anadolu ve diğer bölgelerimizde ağaçlandırma çalışmalarında büyük oranda kullamlmaktadır. Gelişmiş ülkelerde bitki büyümesini kontrol eden yada düzenleyen veya çevresel streslere karşı koruyan bazı fitoaktif polimer maddelerin kullanımı artmıştır. Bu çalışmada da oksin ve sitokinin benzeri büyüme düzenleyicilerinin fidanların büyüme ve gelişmesine etkileri araştırılmıştır. PS-A6, PS-K ve PS-A6+ PS-K'nın birlikte sulu çözeltisinin 2+0 yaşındaki P. nigra Arnold fidelerinde gösterdiği etkiyi gözlemek amacıyla dört ayn parsel 111ÖZET (devam ediyor) düzenlenmiştir. Yapılan gözlemler sonucunda dört ayrı parsele konulan fidanlarda PS-A6, PS-K ve PS-A6+PS-K' nın 50 mg /İt oranlarında sulu çözelti ile muamele edilen parsellerde kontrol parseline oranla daha fazla büyüme ve gelişme gözlenmiştir. Araştırma döneminin sonunda dört ayrı parseldeki fidanlarda boy, kök boğazı çapı, yaprak sayısı, yaprak ağırlığı ve kök ağırlığı ölçülmûştür.Parsellerin bir birinden farkı varyans analizi ile anlamlandırılmıştır. Sonuçta her dört gruptaki fidanların gelişmelerinin farklı olduğu gözlemlenmiştir. PS-A6, PS-K ve PS-A6+PS-K hormonlarının gelişme hızım artırdığı ispatlanmıştır. Anahtar sözcükler : Fitohormon, Pinus nigra Arnold, Gelişme Hızı, Fidan Bilim kodu 502.01.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis INVESTIGATION EFFECTS OF PHYTOHORMONES ON GROWTH AND DEVELOPMENT IN 2+0 YEAR KARAÇAM (Pinus nigra Arnold ) SEEDLINGS Necdet DEMİR Zonguldak Karaelmas University Graduate School and Applied Sciences Department of Forest Engineering Thesis Advisor: Prof. Dr. Surhay ALLAHVERDİEV July 2003, 58 pages In this study, which is prepared as a Master of Science Thesis, the aim is researching of producing technology seedlings of Pinns nigra Arnold at the highest quality and quantity. Thus, phytohormones Polystimulin-A6, Polystimulin K and Polystimulin A6+K have been used in order to find out the best development. Pinus nigra Arnold is among the most important species and is used in Inner Anatolia in order to found plantation areas. The use of some phytoactive polymer substances which protect plants against environmental stress has increased in developed countries. In this study the effects of plant growth regulators of similar to auxin and cytokinin groups on seedling growth has been studied.ABSTRACT (continue) For seeing the effects of Polystimulin-A6, Polystimulin K and Polystimulin A6+K with after solution on Pinus nigra Arnold seedlings which is at the age of 2+0 they have been placed to the four different parcels. At the result of our observation it is been seen that at the young plants which are been placed to the four different parcels and which are been applied with PS- A6.PS-K and PS-A6+PS-K 50 mg/lt water solution showed more growing ability than the control parcel. At the result of researching period the height the largeness the number of leaves, the length of leaves etc. been measured at the four different parcels. The differences between the parcels have been determined by Varyans Analysis. As a result, it's been observed that the growing of the young plant in the both two parcels are different It's been proved that PS-A6,PS-K and PS-A6+PS-K phytohormones increase the speed of growing. Key words : Phytohormone, Pinus nigra Arnold, Speed of Grovth, Seedling. Science Code : 502.01.02 VI