Bazı üvez (Sorbus spp) türleri tohumlarının çimlendirilmesinde katlama ve fitohormonların etkileri
The effects of stratification and phytohormones on germination of some service tree (Sorbus spp) seeds
- Tez No: 316450
- Danışmanlar: PROF. DR. C. ÜNAL ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, tohumlarında çimlenme engeli olduğu bilinen Kuş Üvezi (Sorbus aucuparia) ve Akçaağaç Yapraklı Üvez (Sorbus torminalis) türleri ele alınarak bu türlerin çimlenmesi üzerine katlama ve fitohormonların etkileri incelenmiştir. Kuş Üvezi tohumları Giresun, Karabük ve Yalova'dan, Akçaağaç Yapraklı Üvez tohumları ise Belgrad Ormanı ile Kabakça'dan toplanmıştır. Giresun, Yalova ve Karabük'ten toplanan Kuş Üvezi tohumlarının bin dane ağırlıklarının sırasıyla 2.8738 g, 2.8017 g ve 4.405 g olduğu saptanmıştır. Kabakça ve Belgrad Ormanı'ndan toplanan Akçaağaç Yapraklı Üvez tohumlarının bin dane ağırlığının ise sırasıyla 28.6396 g ve 16.8597 g olduğu saptanmıştır.Kuş Üvezi tohumları 45, 90, 120 gün, Akçaağaç Yapraklı Üvez tohumları 45, 60, 90 gün soğuk ıslak işleme (katlama) tabi tutulmuştur. Katlama süresinin sonunda tohumlar gibberellik asit (GA), benziladenin (BA) ve kinetin içeren farklı dozlardaki fitohormon çözeltilerinin içinde bir gün bekletildikten sonra tohumlar petri kaplarında çimlendirilmeye bırakıldı.45 ve 90 gün katlamada bırakılmış Kuş Üvezi (Yalova) tohumlarında hemen hemen uygulanan tüm fitohormon konsantrasyonlarında çimlenmenin yüksek olduğu ve Akçaağaç Yapraklı Üvez (Belgrad Ormanı) tohumlarının çimlenme testleri sonucunda en yüksek çimlenmeyi 90 günlük katlama süresi sonrasında tüm hormon gruplarında gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of stratification and phytohormones on germination of rowan (Sorbus aucuparia) and wild service tree (Sorbus torminalis) are studied. Rowan seeds were collected from Giresun, Karabük and Yalova, wild service tree seeds were collected from Belgrad forest and Kabakça. Weight of thousand seeds of Rowan seeds are 2.8738g, 2.8017 g and 4.405 g and weight of thousand seeds of Wild service tree are 28.6396g and 16.8597g.Rowan seeds cold stratified for 45, 90 and 120 days and Wild service tree seeds were cold stratified for 45, 60 and 90 days. After stratification, seeds were stored in gibberellic acid, benziladenin and kinetin solutions in different doses for 1 day and they were put in a petri dishes for germination period.The highest germination results were found in the Rowan seed (Yalova) which were stratified for 45 and 90 days in all hormone doses and in the Wild service tree seeds (Belgrad Forest) which were stratified for 90 days in all hormone doses.