Özlü elektrodla kaynakta ayrı gaz nozulları kullanımının kaynak dikişine etkisinin incelenmesi
Investigation of the influence of seporately gas nozzles on the weld bead in flux cored arc welding
- Tez No: 95351
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÖZLÜ ELEKTRODLA KAYNAKTA AYRI GAZ NOZULLARI KULLANIMININ KAYNAK DİKİŞİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ ismet SÖNMEZ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalında Tez Danışmam : Yrd.Doç.Dr. Füsun MÜFTÜOĞLU Temmuz 2000, 75 sayfa Bu tez çalışmasında, özlü elektrodla kaynakta ayrı kanallardan beslenen koruyucu gazların kaynak dikişinin nüfuziyeti ve mekanik özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. İç gaz olarak argon, dış gaz olarak karbondioksit kullanılmış olup E 70 T-5 (bazik) ve E 71 T- 1 (rutil) özlü elektrodlan ile kaynaklar yapılmıştır. Diğer bütün parametreler sabit tutulup yalmz koruyucu gaz akış miktarları değiştirilerek deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneyler, AWS A5.20 (1979) standardına uygun olarak yapılmıştır. Her elektrod-gaz akış miktarları kombinasyonu için iki adet kaynaklı deney parçası ve bir adet nüfuziyet parçası hazırlanarak mekanik özellikler ve nüfuziyet mÖZET (devam ediyor) oranları incelenmiştir. Nüfuziyet deneylerinde; kaynak dikişinin genişliği, yüksekliği ve derinliği, bunlara bağlı olarak da dikiş formu ve nüfuziyet oram incelenmiştir. Mekanik özelliklerde; kaynak metalinin sertliği, akma ve çekme dayanımı uzama oram ve çentik darbe dayanımı belirlenmiştir. Belirtilen bu özellikler dikkate alınarak elde edilen sonuçlar irdelenmiş olup bazik ve rutil özlü elektrodlar için optimum gaz akış miktarları tespit edilmiştir. Ayrı kanallardan farklı argon (iç gaz) - karbondioksit (dış gaz) akış miktarları ile yapılan özlü elektrodla kaynakta kaynak metalinin mekanik özelliklerinin incelenmesi sonucunda; E 70 T-5 (bazik) özlü elektrodu için 4 lt/dak Ar - 12 lt/dak C02, E 71 T-l (rutil) özlü elektrodu için 6 lt/dak Ar - 10 lt/dak C02 optimum gaz akış miktarları olarak belirlenmiştir. Gaz akış miktarlarının kaynak dikişine etkisi nüfuziyet yönünden incelendiğinde; E 70 T-5 ile 5 lt/dak Ar- 1 1 lt/dak C02 gaz akış miktarlarında, E 71 T-l ile 41t/dak. Ar -12 lt/dak C02 gaz akış miktarlarında en derin nüfuziyet elde edilmiştir. Bu gaz akış miktarları ile aym zamanda en iyi dikiş formu elde edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Özlü elektrodla kaynak, iki ayrı gaz nozulu, kaynak dikişi Bilim Kodu : 625.02.05 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis INVESTIGATION OF THE INFLUENCE OF USING SEPARATELY GAS NOZZLES ON THE WELD BEAD IN FLUX CORED ARC WELDING İsmet SÖNMEZ Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Thesis Advisor : Assist.Prof.Dr. Füsun MÜFTÜO?LU July 2000, 75 pages. In this thesis work, the influence of two separately fed shielded gases on the penetration and mechanical properties of the weld bead in the flux cored arc welding have been investigated. As an inner gas argon and as an outer gas carbondioxide were used and welding was carried out with E 70 T-5 (basic) and E 71 T-l (rutile) flux cored electrodes. The tests were undertaken by using various shielding gas flow rates while keeping all the other parameters constant. The tests were carried out according to AWS A5.20 (1979).ABSTRACT (continue) For each electrode-gas flow rates combination, two welded test samples and one penetration sample were prepared and subsequently, mechanical properties and penetration ratios were studied on these samples. In the penetration tests; the width, height and depth of the weld bead and depending on these, the bead profile and penetration ratio were investigated. For the mechanical properties; the hardness, yield and tensile strength, elongation ratio and V-notch impact strength were defined. Taking into account the above named properties, the results were evaluated and the optimum gas flow rates for the basic and rutile flux cored electrodes were determined. Based on the results derived from the studies on the mechanical properties of welded metal by flux cored arc welding using various argon (inner gas) - carbondioxide (outer gas) flow rates; for E 70 T-5 (basic) flux cored electrode 4 1/min. Ar - 12 1/min. CO2 and for E 71 T-l (rutile) flux cored electrode 6 1/min. Ar - 10 1/min. CO2 were determined as the optimum gas flow rates. When the effect of gas flow rates on the weld bead is examined from the view of penetration, the maximum penetration ratio was achieved with 5 1/min Ar- 11 1/min CO2 flow rates for E 70 T-5 (basic) flux cored electrode and with 4 1/min Ar-12 1/min CO2 flow rates for E 71 T-l (rutile) flux cored electrode. The best bead profile was also obtained with these gas flow rates. Key Words : flux cored arc welding, two separately gas nozzles, weld bead Science Code : 625.02.05 vi