Felsefi danışmanlık yaklaşımları açısından isteme ve kendilik ilişkisi
Will and the self relationship in terms of philosophical counseling approaches
  1. Tez No: 953504
  2. Yazar: SENA NUR TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNCEL ÖNKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefi Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Felsefi danışmanlık, bireyin düşüncelerini yalnızca analiz etmekle kalmayıp, onları biçimlendiren değer, inanç ve anlam yapılarıyla yüzleşmesini sağlayan bir diyalog biçimidir. Felsefi danışmanlığın ana yöntemi bireyin yaşamsal seçimlerinde yönlendirici değil, düşündürücü bir eşlikçilikle kendi sorularına yaklaşmasını kolaylaştırmaktır. Çağdaş felsefi danışmanlık yaklaşımlarında isteme, tercih, değer ve kendilik kavramlarını bütüncül bir yapıda ele almakta olan bu tez çalışması; bireyin etik ve düşünsel gelişimini, yaşamına dair sorularla kurduğu ilişki üzerinden incelemektedir. Kuramsal çerçevede Achenbach, Lahav ve Raabe'nin felsefi danışmanlık yaklaşımları değerlendirilmiş; bu inceleme yapılırken ağırlıklı olarak etik karar verme süreçleri, değer farkındalığı ve kendilik inşası bağlamında analizler yapılmıştır. Bu teorik izlekle tezde yer verilen nitel araştırmada farklı yaş gruplarından sporcularla yapılan felsefi danışmanlık görüşmeleri analiz edilmiştir. Görüşmelerde danışanların isteme kapasiteleri, gerekçelendirme becerileri ve değer temelli karar alma eğilimleri incelenmiştir. Bu çalışma, felsefi danışmanlığı kuramsal olmakla kalmayıp, yaşamla iç içe bir düşünme biçimi olarak konumlandırmakta; düşünceyle yaşam arasında dönüştürücü bir köprü sunduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Philosophical counseling is a form of dialogue that allows the individual not only to analyse their thoughts but also confront the value, belief and meaning structures shaping them. The main method of philosophical counseling is to facilitate the individual's approach to their own questions with a thought-provoking, not directive, accompaniment in their life choices. This thesis, which addresses the concepts of will, choice, value and self in a holistic structure in contemporary philosophical counseling approaches, examines the ethical and intellectual development of the individual through the relationship whom establishes with questions about their life. In the theoretical framework, the philosophical counseling approaches of Achenbach, Lahav and Raabe are evaluated; while conducting this review, analyses are mainly made in the context of ethical decision-making processes, value awareness and Self-construction. In this qualitative research included in the thesis with this theoretical path, philosophical counseling interviews conducted with sportsmen from different age groups are analysed. In the interviews, the clients' capacity of will t, their justification processes and their tendency to make value-based decisions are examined. This study positions philosophical counseling as a way of thinking that is not only theoretical but also intertwined with life; it aims to reveal that it offers a transformative bridge between thought and life.