İşletme alanında kullanıcı yorumlarını konu alan akademik çalışmaların bibliyometrik analizi
A bibliometric analysis of academic studies focusing on user reviews in the field of business
- Tez No: 953505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Küreselleşen dünyada teknolojik gelişmelerin hedefinde tüketiciler vardır. Onların istek ve beklentileriyle pazar şekillenmektedir. Pazarda yer alan ürün ve hizmetlerin hızla artması tüketicilerde bir kafa karışıklığı yarattığı gibi işletmeler içinde rekabet avantajı elde etmek ve müşteri sadakati sağlamayı önemli kılmıştır. Uluslararası pazarda artan rekabet oranı işletmeler için kullanıcı yorumlarını önemli bir geribildirim kaynağı kılmıştır. Müşteriler genellikle aldıkları ürün ya da hizmetlerle ilgili bu deneyimlerine ait yorumlarını çevrimiçi sosyal medya platformlarından veya online alışveriş sitelerinden paylaşmaktadırlar. Bu durum internet ve sosyal medya platformlarının işletmeler üzerinde etkisini arttırmakta akademik camiada kullanıcı yorumlarına ilişkin yönelim oluşmaktadır. Bibliyometrik analiz, konuyla ilgili bilimsel çalışmalardaki verileri bizlere sayılaştırarak konuyu ilişkin trendleri analiz etmememize katkı sunmaktadır. Literatürdeki bu çalışmalar arasında hangisinin en verimli olduğunu, hangi ülkenin alana daha çok katkı sunduğunu, hangi anahtar kelimelerin en sık kullandığını ve öne çıktığını belirlememize yardımcı olmaktadır. Kullanıcı yorumları, tüketicilerin ürün veya hizmetlere verdikleri gösteren önemli verilerdir. Bu yorumlar sayesinde işletmeler müşterilerden aldıkları geribildirimler sayesinde ürün veya hizmetlerde iyileştirmeye giderek gelişen bu süreçlere en efektif şekilde optime olmalarını sağlamaktadır. Bu çalışmada pazarlama kavramı ve konuyla ilişkili bazı temel kavramlara yer verilecektir. İşletme alanına yönelik kullanıcı yorumlarına odaklanan akademik çalışamaların bibliyometrik analizi incelenecek olup araştırma yönleri vurgulanmak istenmektedir. Bununla beraber bu alandaki mevcut durum ve gelecekteki çalışmalara yönelik yeni öneriler sunulması amaçlanmaktadır. Çalışmada ilk olarak pazarlama kavramlarına yer verilecektir, daha sonrasında akademik bir veri tabanı olan Web of Science üzerinden işletme alanında kullanıcı yorumları konusunda makalelerin bibliyometrik analizi Vosviewer 1.6.20 paket programı kullanılarak Görsel Haritalama Yöntemi ile gerçekleşmektedir. Yapılan analizlerde çalışmalar değerlendirilip öneriler sunmak hedeflenmektedir. Özet Küreselleşen dünyada teknolojik gelişmelerin hedefinde tüketiciler vardır. Onların istek ve beklentileriyle pazar şekillenmektedir. Pazarda yer alan ürün ve hizmetlerin hızla artması tüketicilerde bir kafa karışıklığı yarattığı gibi işletmeler içinde rekabet avantajı elde etmek ve müşteri sadakati sağlamayı önemli kılmıştır. Uluslararası pazarda artan rekabet oranı işletmeler için kullanıcı yorumlarını önemli bir geribildirim kaynağı kılmıştır. Müşteriler genellikle aldıkları ürün ya da hizmetlerle ilgili bu deneyimlerine ait yorumlarını çevrimiçi sosyal medya platformlarından veya online alışveriş sitelerinden paylaşmaktadırlar. Bu durum internet ve sosyal medya platformlarının işletmeler üzerinde etkisini arttırmakta akademik camiada kullanıcı yorumlarına ilişkin yönelim oluşmaktadır. Bibliyometrik analiz, konuyla ilgili bilimsel çalışmalardaki verileri bizlere sayılaştırarak konuyu ilişkin trendleri analiz etmememize katkı sunmaktadır. Literatürdeki bu çalışmalar arasında hangisinin en verimli olduğunu, hangi ülkenin alana daha çok katkı sunduğunu, hangi anahtar kelimelerin en sık kullandığını ve öne çıktığını belirlememize yardımcı olmaktadır. Kullanıcı yorumları, tüketicilerin ürün veya hizmetlere verdikleri gösteren önemli verilerdir. Bu yorumlar sayesinde işletmeler müşterilerden aldıkları geribildirimler sayesinde ürün veya hizmetlerde iyileştirmeye giderek gelişen bu süreçlere en efektif şekilde optime olmalarını sağlamaktadır. Bu çalışmada pazarlama kavramı ve konuyla ilişkili bazı temel kavramlara yer verilecektir. İşletme alanına yönelik kullanıcı yorumlarına odaklanan akademik çalışamaların bibliyometrik analizi incelenecek olup araştırma yönleri vurgulanmak istenmektedir. Bununla beraber bu alandaki mevcut durum ve gelecekteki çalışmalara yönelik yeni öneriler sunulması amaçlanmaktadır. Çalışmada ilk olarak pazarlama kavramlarına yer verilecektir, daha sonrasında akademik bir veri tabanı olan Web of Science üzerinden işletme alanında kullanıcı yorumları konusunda makalelerin bibliyometrik analizi Vosviewer 1.6.20 paket programı kullanılarak Görsel Haritalama Yöntemi ile gerçekleşmektedir. Yapılan analizlerde çalışmalar değerlendirilip öneriler sunmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Summary In the globalizing world, consumers are the target of technological developments. The market is shaped by their demands and expectations. The rapid increase in products and services in the market creates confusion among consumers and makes it important for businesses to gain competitive advantage and ensure customer loyalty. Increasing competition in the international market has made user comments an important source of feedback for businesses. Customers generally share their comments about their experiences with the products or services they purchased on online social media platforms or online shopping sites. This situation increases the impact of internet and social media platforms on businesses and creates a trend towards user comments in the academic community. Bibliometric analysis helps us analyze the trends related to the subject by quantifying the data in scientific studies on the subject. It helps us to determine which of these studies in the literature is the most productive, which country contributes more to the field, and which keywords are used most frequently and stand out. User comments are important data showing what consumers give to products or services. Thanks to these comments, businesses are able to optimize their products or services in the most effective way, thanks to the feedback they receive from customers. In this study, the concept of marketing and some basic concepts related to the subject will be included. Bibliometric analysis of academic studies focusing on user comments in the field of business will be examined and research aspects are emphasized. In addition, it is aimed to present new suggestions for the current situation and future studies in this field. In the study, marketing concepts will be included first, and then bibliometric analysis of articles on user comments in the field of business on Web of Science, an academic database, is carried out with the Visual Mapping Method using the Vosviewer 1.6.20 package program. The analysis aims to evaluate the studies and offer suggestions.