Etik liderlik ve lider üye etkileşiminin örgütsel güven üzerindeki etkisi: Bir üniversite hastanesi örneği
The effect of ethical leadership and leader-member interaction on organizational trust: A university hospital example
  1. Tez No: 953506
  2. Yazar: ÜMİT KAYADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜME AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, sağlık kurumlarında etik liderlik ve lider-üye etkileşiminin örgütsel güven üzerindeki etkileri incelenmiştir. Etik liderlik, liderlerin adil, şeffaf ve sorumluluk sahibi davranışlarını içerir ve çalışanlar arasında güvenin tesis edilmesinde kritik bir rol oynar. Lider- üye etkileşimi ise liderin, çalışanlarla kurduğu ilişkilerin kalitesine dayanmakta olup, örgütsel güveni artıran önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir. Araştırmada, sağlık kurumlarında çalışanların örgütlerine ve liderlerine duyduğu güvenin etik liderlik ve lider-üye etkileşiminden nasıl etkilendiğini anlamak amaçlanmıştır. Bu kapsamda Malatya ilindeki bir üniversite hastanesinde sağlık çalışanlarıyla yapılan anketler sonucu toplanan veriler analiz edilmiştir. Analizde, etik liderlik ve lider-üye etkileşimi ile örgütsel güven arasındaki ilişki, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, etik liderliğin ve lider-üye etkileşiminin örgütsel güveni anlamlı şekilde pozitif etkilediğini göstermektedir. Bu sonuçlar, sağlık sektörü yöneticilerine, çalışanlar arasında güven inşa etmenin iş performansı ve çalışanların örgüte güveni üzerindeki olumlu etkilerini anlamada rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of ethical leadership and leader-member exchange on organizational trust in healthcare organizations. Ethical leadership involves fair, transparent, and responsible behavior by leaders and plays a critical role in establishing trust among employees. Leader-member exchange, on the other hand, depends on the quality of the leader's relationships with employees and is considered a key factor in enhancing organizational trust. The study aimed to understand how ethical leadership and leader-member interaction influence the trust that healthcare workers have in their organizations and leaders. Data collected through surveys conducted with healthcare workers at a university hospital in Malatya province were analyzed. The analysis evaluated the relationship between ethical leadership, leader-member interaction, and organizational trust using correlation and regression analyses. The findings indicate that ethical leadership and leader-member exchange significantly positively impact organizational trust. These results will guide healthcare managers in understanding the positive effects of building trust among employees on job performance and employee trust in the organization.