Yapay zekânın sektörel etkileri
Sectoral impacts of artificial intelligence
- Tez No: 953521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALPAGO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapay zekâ, dijitalleşmede umut vaat eden fırsatlara sahip önemli bir teknoloji türüdür. Yapay zekâ uygulamaları, kullanımlarının insanların tüm çalışma alanlarına hitap edecek şekilde gelişmektedir. Teknolojiyi kullanma söz konusu olduğunda şirketler yeni gelişmelere iştirak etme yönünde yoğun çalışmalar yapmaktadır. Artık yapay zekânın yaygın kullanımının yapısal değişimlere yol açacağı açıktır. Bu çerçevede sektörel olarak yüzde 80'i ekonominin tamamında büyük ya da çok büyük değişiklikler bekleniyor. Yapay zekâ özellikle çalışma dünyasında devrim yaratabilir. Şirketlerin yüzde 77'si yapay zekâ kullanımıyla iş profillerinin ve mesleki faaliyetlerin önemli ölçüde değişim bekliyor. Aynı zamanda neredeyse bir o kadarı da yapay zekâ uygulamalarının genellikle insanların yerini almayacağına, aksine onları destekleyeceğine inanıyor. Ancak neredeyse tüm şirketler, çalışanların yapay zekâ uygulamalarını nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerektiği görüşündedir. Bu çerçevede daha ileri eğitime duyulan ihtiyaç da buna bağlı olarak büyüktür. Yapay zekânın geniş çapta uygulanması iş dünyasının, siyasetin, sendikaların ve diğerlerinin birlikte şekillendirmesi gereken yapısal bir değişikliği tetikleyecek. Teknolojiyi daha güvenli hale getirmek ve böylece bir atılım gerçekleştirmesine yardımcı olmak için yapay zekâya yönelik yasal gereklilikler gereklidir. İşte bu tezde yapay zekânın sektörel etkileri geniş bir perspektifle mercek altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is an important technology with promising opportunities in digitalization. Artificial intelligence applications are developing in a way that their use will appeal to all areas of work of people. When it comes to using technology, companies are working intensively to participate in new developments. It is now clear that the widespread use of artificial intelligence will lead to structural changes. In this context, 80 percent of the sector expects major or very major changes in the entire economy. Artificial intelligence can revolutionize the world of work in particular. 77 percent of companies expect significant changes in job profiles and professional activities with the use of artificial intelligence. At the same time, almost as many believe that artificial intelligence applications will generally not replace people, but rather support them. However, almost all companies are of the opinion that employees should learn how to use artificial intelligence applications. In this context, the need for further education is accordingly great. The widespread application of artificial intelligence will trigger a structural change that the business world, politics, unions and others must shape together. Legal requirements for artificial intelligence are necessary to make the technology safer and thus help it achieve a breakthrough. In this thesis, the sectoral effects of artificial intelligence are examined from a broad perspective.