Investigation OF CYP2C19*2 Polymorphism in Patients with Schizophrenia
Şizofreni Hastalarında CYP2C19*2 Polimorfizminin İncelenmesi
  1. Tez No: 953520
  2. Yazar: MAIMUNA MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Psikiyatri, Genetics, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Arka plan: CYP2C19*2 geni, farklı ilaçların metabolizmasında önemli rol oynayan sitokrom P450 (CYP) 2C19 enzimini kodlar. Bu çalışma, farmakogenomik testler yoluyla şizofreni bozukluklarında CYP2C19*2 genetik polimorfizmlerinin bireysel özelliklerini ve öngörülen fenotipleri incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntemler: Şizofreni bozukluğu olan 20 hastadan kan örnekleri toplandı. Kandan DNA elde etmek için Invitrogen, CYP2C19*2 genomik DNA kiti kullanıldı (Invitrogen, ABD). Genotipleme analizleri, Thermo Fisher Quanti istasyon 5 Gerçek Zamanlı PCR sistemi (Thermo Scientific, Waltham, Massachusetts, ABD) üzerinde TaqMan Genotipleme Analizleri (Applied Biosystems Foster City, CA, ABD) kitleri kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Şizofreni bozukluğu olan 20 hastanın sonuçları, CYP2C19*2 polimorfizmine ait genotiplerin dağılımını gösterdi ve *2 aleli (AG genotipi) olan hastaların %40'ının (n=8) orta metabolizör (İM) olduğunu, GG genotipi olan hastaların ise %60'ının (n=12) yoğun veya normal metabolizör (EM) olarak belirlendiğini gösterdi. Sonuçlar: CYP2C19 *2 polimorfizminin bu hastalarda metabolik aktivitede bir kaymaya (EM'den İM'ye) karşılık geldiğini bulduk. Tedavi reçetesinden sonra PGX ile ilaç metabolizmalarını etkileyen tüm polimorfizmler, bunun ilaç metabolizmaları ve ilaç planlarındaki etkisini anlamaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Background: The CYP2C19*2 gene encodes the cytochrome P450 (CYP) 2C19 enzyme, which plays an important role in the metabolism of different drugs. This study aims to examine the individual characteristics of CYP2C19*2 genetic polymorphisms and predicted phenotypes among schizophrenia disorders through pharmacogenomics tests. Methods: blood samples were collected from 20 patients with schizophrenia disorders. Invitrogen, CYP2C19*2 genomic DNA kit was used to obtain DNA from blood (Invitrogen, USA). Genotyping analyses were performed using TaqMan Genotyping Assays (Applied Biosystems Foster City, CA, USA) kits on Thermo Fisher Quanti station 5 Real-Time PCR system (Thermo Scientific, Waltham, Massachusetts, USA). Results: Results of 20 patients with schizophrenia disorders showed the distribution of the genotypes belonging to the CYP2C19*2 polymorphism was determined showed 40% (n=8) of the patients with the *2 allele (AG genotype) are intermediate metabolizers (IM), while 60% (n=12) of the patients with (GG genotype) are designated as extensive or normal metabolizers (EM). Conclusions: We found that CYP2C19 *2 polymorphism corresponds with a shift in metabolic activity (from EM to IM) in these patients. All the polymorphisms that affect drug metabolisms through PGX with monitoring after treatment prescription will help to understand the impact of it in drug metabolisms and medication plans.