Uzaktan algılama tabanlı nüfus analizi: kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti örneği
Remote sensing based population analysis:a case study of the turkish republic of northern cyprus
- Tez No: 953526
- Danışmanlar: PROF. DR. FUSUN BALIK ŞANLI, DOÇ. DR. DİLEK EREN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) arazi kullanım değişimleri ile gece ışığı verileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Uzaktan algılama ve makine öğrenimi tekniklerinin entegre edildiği bu araştırmada, Google Earth Engine (GEE) platformu kullanılarak Landsat 8 uydu görüntülerinden türetilen Normalize Edilmiş Fark Bitki Örtüsü (NDVI), Normalize Edilmiş Fark Su İndeksi (NDWI), Normalize Edilmiş Fark Yerleşim Alanı İndeksi (NDBI) ve Yapılaşmış Alan İndeksi (BU) kullanılarak orman, su, kentsel alan, boş arazi, tarım olmak üzere 5 sınıf belirlenmiş ve Rastgele Orman (RO) algoritmasıyla sınıflandırılmıştır. Sınıflandırmanın doğruluk değerlendirmeli için genel doğruluk (GD), üretici doğruluğu (ÜD), kullanıcı doğruluğu (KD), kappa katsayısı (κ) ve F1-Skor değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca, Görünür Kızılötesi Görüntüleme Radyometresi (VIIRS) uydu verileri kullanılarak 2015, 2019 ve 2023 yıllarının her yılın 1 Haziran-31 Ağustos aylarına ait gece ışığı değişim haritaları oluşturulmuş ve bu verilerin ortalamaları GEE platformunda hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, arazi sınıflarının kapladığı alanlar ile gece ışığı yoğunlukları arasındaki ilişkiyi ortaya koyan karşılaştırmalı tablolar ve korelasyon analizleri ile desteklenmiştir. Özellikle kentsel alanların gece ışığı verileriyle olan ilişkisi, altı ilçe bazında korelasyon matrisleri ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, gece ışığı yoğunluğunun nüfus artışı ve kentsel yayılımla doğrudan bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, KKTC'nin kentsel planlama ve nüfus tahmini gibi alanlarda karar vericilere önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between land use/land cover (LULC) changes and nighttime light data in the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). Integrating remote sensing and machine learning techniques, the research utilizes the Google Earth Engine (GEE) platform to classify five land cover classes forest, water, urban areas, bare land, and agriculture based on indices derived from Landsat 8 satellite imagery: Normalized Difference Vegetation Index (NDVI), Normalized Difference Water Index (NDWI), Normalized Difference Built-up Index (NDBI), and Built-up Index (BU). The classification was performed using the Random Forest (RF) algorithm. To assess classification accuracy, Overall Accuracy (OA), Producer's Accuracy (PA), User's Accuracy (UA), Kappa Coefficient (κ), and F1-Score metrics were calculated. Additionally, nighttime light change maps for the years 2015, 2019, and 2023 were generated using data from the Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS) for the period between June 1 and August 31 of each year, and average values were computed via the GEE platform. The findings were supported by comparative tables and correlation analyses that reveal the relationship between land cover class extents and nighttime light intensities. In particular, the relationship between urban areas and nighttime light data was evaluated through correlation matrices at the district level. The results demonstrate that nighttime light intensity is directly associated with population growth and urban expansion. These findings provide valuable insights for policymakers in the areas of urban planning and population estimation in TRNC.